Jeden z najsłynniejszych słoweńskich zespołów przyjedzie do Torunia, by promować nową płytę i przypomnieć fanom swoje kawałki z lat 80.

Zespół Laibach został założony w 1980 roku w Trbovlje (ówczesna Jugosławia). Nazwa formacji pochodzi od niemieckiej nazwy Lublany. Grupa wielokrotnie prowokowała –
nie tylko nazwą – w związku z czym jej występy były zakazane na terenie Jugosławii. Laibach to coś więcej niż zespół – to śmiała ideologia stojąca w opozycji do komunizmu. Grupa słynęła ze stosowania strategii artystycznej nad-identyfikacji i nad-utożsamienia się z systemem. Oznacza to, że muzycy nie przyjęli tradycyjnej postawy wolnościowej ruchów awangardowych (w tym ruchu punkowego), lecz świadomie symulowali w swoich dziełach i wypowiedziach podatność takich ruchów na skorumpowanie przez system polityczny.
Laibach po raz pierwszy wystąpił w toruńskiej Od Nowie ponad trzydzieści lat temu. Tym razem muzycy przyjadą do Polski wiosną, by promować swoją najnowszą płytę „Also Sprach Zarathustra”. Utwory z tego albumu powstały z myślą o produkcji teatralnej „Thus Spoke Zarathustra” (Also Sprach Zarathustra) opartej na powieści Fryderyka Nietzschego.
Co ciekawe, Laibach jako pierwszy zespół z gatunku nowej fali wystąpił w Korei Północnej. Koncert upamiętniono w dokumencie „Liberation Day”. Formacja stała się inspiracją dla niemieckiego zespołu Rammstein.

KIEDY: 21 marca 2018, wejście: 19:00, start koncertu: 20:00
GDZIE: Od Nowa, ul. Gagarina 37A, Toruń
BILETY: Do 31 stycznia 2018 – 79zł; od 1 lutego do 20 marca – 85zł, w dniu koncertu – 95zł

Wydarzenie na Facebooku

[fot. Wikimedia Commons]