Listopad w „Niebieskim Kocyku” z pewnością nie będzie nudny. Na widzów czeka Afryka XX wieku, gorąca Italia, genialna animacja i… wiele więcej.

„Ptaki śpiewają w Kigali” to pierwsza listopadowa propozycja kina „Niebieski Kocyk”. Ten polski film został wyreżyserowany przez zmarłego przed kilku laty Krzysztofa Krauzego oraz jego żonę Joannę Kos-Krauze. Opowiada on historię Polki pracującej w Rwandzie. Rzecz nie dzieje się jednak w czasie wojny między plemionami Tutsi i Hutu, lecz tuż po bitwach. W filmie zachwycają przede wszystkim zdjęcia. Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze przez blisko dziesięć lat podróżowali po Afryce, by jak najlepiej poznać tamtejsze realia życia i w sposób niebanalny oddać klimat panujący w Rwandzie po wojnie domowej. W Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk” już 6 listopada będziecie mogli obejrzeć ten dramat i ocenić, czy zasługiwał na dwa Złote Lwy.

Z kolei 7 listopada „Niebieski Kocyk” pokaże „Maudie”, historię kanadyjskiej malarki Maud Lewis. Akcja rozgrywa się na przedmieściach kanadyjskiej Nowej Szkocji. On samotnik, ona schorowana, jednak energiczna i zawzięta kobieta, która pragnie poświęcić się pasji – malarstwu. Maudie zaczyna pracować dla Everetta i od tego zaczyna się ich wzruszająca historia, której częścią staje się miłość. Pierwowzorem głównej postaci była znana malarka, Maud Lewis, która słynęła z barwnych pejzaży. Mimo bycia amatorką zasłynęła swoją twórczością, która do dziś plasuje ją na szczycie najważniejszych, kanadyjskich artystów ludowych.

13 listopada będziecie mieli okazję obejrzeć powrót do ukochanej, czyli „Ciao Italia!”. Film, który – mimo premiery w roku 2016 roku – w naszym kraju pojawił się dopiero rok później. Został wyreżyserowany przez jednego z głównych bohaterów całej historii. Opowiada o Włochu, który mieszka w Nowym Jorku, jednak ze względu na bezgraniczną miłość do ukochanej musi wrócić w rodzinne strony, aby nie dopuścić do jej małżeństwa z członkiem mafii. Czy uda mu się odwrócić bieg wydarzeń i zostać przy ukochanej Florze?

Kolejną propozycją Kina Studenckiego jest film nawiązujący do historii przedstawionej w „Łowcy androidów” Ridleya Scotta. Od wydarzeń przedstawionych w filmie minęło 30 lat. Mamy rok 2049 i do akcji wkracza nowy „Blade Runner 2049″. Następuje niespodziewane odkrycie spisku, który może zniszczyć dotychczasowy porządek i zburzyć społeczeństwo. Należy to wszystko ratować, ale co, jeśli po jedynej osobie, która może pomóc, ślad zaginął 30 lat temu?

Wysoka ocena na Filmwebie zdecydowanie zachęca do obejrzenia animacji „Twój Vincent”. W filmie tym obrazy ożywają, by rozwikłać tajemnicze zagadki. Imponujący jest fakt, że każda z klatek filmu (a było ich 65 tysięcy!) została namalowana odręcznie, a zajęli się tym zawodowi malarze z całego świata. „Twój Vincent” to film, który powstawał przez ponad dwa lata – efekty tej pracy będziecie mogli ocenić sami 14 listopada, oczywiście w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk”.

Jednym z ostatnich (ale nie ostatnim!) seansem filmowym w listopadzie będzie „Zgoda”. Film w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego przeniesie nas w rok 1945. Kończy się wojna, organy bezpieczeństwa tworzą obozy pracy dla Niemców, Ślązaków i nas, Polaków. Cała historia naznaczona jest tematyką wojenną, przeplataną wątkiem miłosnym. Główny bohater zgłasza się na ochotnika do obozu pracy, aby być przy dziewczynie, którą od dawna kocha. Nie wie jednak, że ktoś zamierza pokrzyżować mu wszystkie plany.

„Pierwszy śnieg” („The Snowman”) swoją premierę w Polsce miał całkiem niedawno, bo 13 października. Zgodnie z tytułem oryginalnym istotną rolę odgrywa w filmie… bałwan. Został on przystrojony szalikiem zaginionej kobiety. Jej sprawą zajął się detektyw Harry Hole (w tej roli Michael Fassbender). Film łączy w sobie elementy dramatu z kryminałem. Na pewno zdążycie go obejrzeć w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk” 27 listopada (miejmy nadzieję, że zanim spadnie pierwszy śnieg).

Polska w roku 2030. Główny bohater, tytułowy „Człowiek z magicznym pudełkiem”, jest posiadaczem starego radia, umożliwiającego mu podróżowanie w czasie. Podczas jednej z takich wypraw Adam (grany przez Piotra Polaka) ląduje w roku 1952. Ma jednak pewien problem z powrotem. Na ratunek wyrusza więc Goria, jego ukochana (w tej roli Olga Bołądź). Jak zakończy się ta nietypowa historia? Sprawdźcie w „Niebieskim Kocyku” we wtorek, 28 listopada.

Repertuar:
6 listopada (poniedziałek), godzina 19:00 – „Ptaki śpiewają w Kigali”
7 listopada (wtorek), godzina 19:00 – „Maudie”
13 listopada (poniedziałek), godzina 19:00 – „Ciao Italia”
14 listopada (wtorek), godzina 19:00 – „Twój Vincent”
20 listopada (poniedziałek), godzina 19:00 – „Blade Runner 2049″
21 listopada (wtorek), godzina 19:00 – „Zgoda”
27 listopada (poniedziałek), godzina 19:00 – „Pierwszy śnieg”
28 listopada (wtorek), godzina 19:00 – „Człowiek z magicznym pudełkiem”

AKTUALIZACJA: Dodatkowy seans filmu „Twój Vincent” odbędzie się w środę, 22 listopada, o godz. 18:00.

[fot. fanpage kina]