Już po raz szósty Toruń zostanie opanowany przez wiedźmy, magiczne stwory, kosmicznych rycerzy i elfy, a to za sprawą kolejnej edycji Coperniconu! W tym roku twórcy Festiwalu Gier i Fantastyki połączyli swoje siły z organizatorami Zlotu Miłośników Gwiezdnych Wojen „Star Force”, dzięki czemu konwentowiczów czeka jeszcze więcej atrakcji.

Copernicon to impreza odbywająca się w dniach 18-20 września i jest skierowana do miłośników fantastyki, gier, literatury oraz szerokorozumianej kultury popularnej. Początkowo niewielka, lokalna impreza, w ubiegłym roku, podczas piątej edycji, gościła ponad 2000 uczestników z całej Polski. Festiwal oferuje wszystkim przybyłym setki godzin programu, prelekcje, panele dyskusyjne, pokazy, turnieje oraz konkursy. Fireshow, pokazy tańca, setki gier planszowych i video to tylko przykłady ciekawostek, jakie czekają na odwiedzających Toruń. Jedną z głównych atrakcji imprezy będzie konkurs cosplay na najlepsze przebranie postaci ze świata fantastyki.

Żaden konwent nie może oczywiście odbyć się bez spotkań ze znanymi osobistościami ze świata literatury i popkultury. Zeszłoroczną edycję uatrakcyjni swoją obecnością m.in.: Jacek Komuda, Olga Gromyko, Jakub Ćwiek oraz Aneta Jadowska, autorki mocno związana z Toruniem, która w tym roku została jedną ze współorganizatorek konwentu.

Podobnie jak w zeszłym roku, stowarzyszenie „Thorn” współpracuje z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, dzięki czemu głównymi budynkami konwentu, w których odbywać się będą najważniejsze punkty programu, będą: Collegium Maius oraz Collegium Minus. Dodatkowo niektóre z atrakcji odbywać się będą w Młodzieżowym Domu Kultury, a Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” zostanie całkowicie opanowane przez miłośników Gwiezdnych Wojen. Wszystkie budynki konwentu zlokalizowane są w obrębie toruńskiej starówki, przez co sami uczestnicy mają dodatkową możliwość zwiedzenia wielu klimatycznych zaułków oraz wielu klubów, kawiarni i lokali gastronomicznych.

1

W tym roku, podczas trwania konwentu, w mieście odbędzie się również Konferencja Naukowa, poświęcona pamięci Jerzego Żuławskiego, w 100. rocznicę śmierci pisarza uznawanego za jednego z prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej. Konferencja odbędzie się na Wydziale Filologicznym UMK, pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Festiwalu Nauki. Podczas jej trwania, wręczona zostanie nagroda im. Jerzego Żuławskiego, która przyznawana jest autorom najlepszych polskich utworów literackich, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym i utrzymanych w konwencji fantastyki.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się również III Zlot Fanów Dory Wilk – bohaterki heksalogii Anety Jadowskiej, której akcja rozgrywa się w Toruniu. Tradycyjnie już, odbędzie się konkurs na przebranie za postać z uniwersum Jadowskiej.

Na stronie Coperniconu pojawiła się już możliwość zgłaszania punktów programu oraz rejestracja na stanowisko gżdaczy, czyli wolontariuszy pomagających w organizacji konwentu. Dodatkowo, w tym roku, po raz pierwszy, pojawiła się możliwość dokonania preakredytacji – wykupienia trzydniowego karnetu upoważniającego do wstępu na teren konwentu. Dzięki temu ominie was czekanie w długich kolejkach za biletami w dniu konwentu, oraz zaoszczędzicie kilka złotych. Współtwórcy konwentu, czyli prelegenci oraz gżdacze, również będą mogli liczyć na dodatkowe ulgi, a więcej informacji o wymogach znajdziecie na stronie Coperniconu.