W niedzielę obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji dzień wcześniej, w ramach obchodów tego święta, odbędzie się w Toruniu Maraton Pisania Listów.

Maraton pisania listów w Toruniu

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to niezwykłe święto poświęcone osobom, które dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych, a także wkładają dużo wysiłku w działania zapewniające przestrzeganie ich na co dzień. Wiele z takich osób jest prześladowanych, przebywają niesłusznie w więzieniu bądź nie mają pracy. Obchody Dnia Praw Człowieka mają więc na celu uczczenie ich odwagi i poświęcenia.

Świętowanie tego dnia połączone jest z największym przedsięwzięciem Amnesty International – mianowicie z Maratonem Pisania Listów. Wysyła się wtedy apele do władz państw i listy solidarnościowe do osób, których fundamentalne prawa zostały złamane.

W mieście Kopernika, listy pisane będą w sobotę 9 grudnia, w Cafe pARTer (Centrum Sztuki Współczesnej), w godzinach 10:00-22:00. Warto wybrać się tego dnia do CSW, ponieważ im więcej napisanych listów, tym większa szansa na poprawę losu bohatera lub bohaterki Maratonu. Takie listy są także ogromnym wsparciem dla tych osób i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa. Już w trakcie trwania przedsięwzięcia organizatorzy otrzymują wiele dobrych wiadomości dotyczących tego, że ludzie uwalniani są z więzień, władze reagują na apele, a złe prawo jest zmieniane. W wydarzeniu na Facebooku wstawiane są sylwetki tegorocznych bohaterów, w trosce o których można pisać listy do odpowiednich władz. Walczyć możemy, m.in. o Shackelię Jackson, która nękana jest za przeciwstawianie się przemocy policjantów, a także o ruch MILPAH z Hondurasu, który ryzykuje życie w obronie swojej ziemi.

ma

Nie stresuj się, jeśli wybierasz się na Maraton Pisania Listów po raz pierwszy. Przez cały czas trwania wydarzenia, aktywistki Amnesty Toruń opowiedzą Ci o maratonie, tegorocznych bohaterach, o tym jak napisać list i jakie sukcesy maraton osiągnął w ostatnich latach. Także pióro w dłoń i wena przyjdzie sama, a dzięki obecności na Maratonie masz szansę pomóc wielu osobom!

[Fot. wydarzenie na Facebooku]