Lęk, depresja, w końcu śmierć – jak ważne miejsce w sztuce zajmuje każde z nich? Na ten temat będę dyskutować uczestnicy sobotniego spotkania w CSW. Punktem wyjścia do ich rozważań stanie się natomiast książka Hanny Segal Marzenie senne, wyobraźnia i sztuka.

Brytyjska psychoanalityk o polskich korzeniach, licencjonowana terapeutka, bliska współpracowniczka samej Melanie Klein – to właśnie Hanna Segal. Przez lata zajmując się freudowską koncepcją psychoanalizy skupiała się się na obserwacji i badaniu środowiska artystycznego. Jej prace teoretyczne przyniosły jej rozgłos i uznanie. Napisane na podstawie własnej, terapeutycznej praktyki i współpracy z artystami i literatami z Wielkiej Brytanii, stanowią oryginalne spojrzenie na proces artystycznej kreacji. Jej dzieło – Marzenie senne, wyobraźnia i sztuka, będące punktem wyjścia w sobotnich rozważaniach, również wpisuje się w te ramy.

Co będzie tematem dyskusji? Naturalnie twórczość i wywołujące ją bodźce, zgodnie z teoriami zawartymi w książce. Czy lęki, depresja i popęd śmierci są źródłem sztuki? Czy gdyby nie „utracony świat”, nie byłoby dzieł takich twórców jak Cézanne, Picasso czy Proust ? – o tym porozmawiać będzie można już 20.02 (sobota) o godz. 12:00 w czytelni CSW.

[zdjęcie: materiały CSW]