Co jest stolicą światowej myśli informatycznej? Dla niewtajemniczonych – to Dolina Krzemowa w Stanach Zjednoczonych. Właśnie tam powstają najnowocześniejsze rozwiązania, z których będziemy korzystać w najbliższych latach. Jednym z nich są moduły Cisco.

Dolina Krzemowa – stolica świata

Paryż, Mediolan, Nowy Jork – to światowe stolice mody. Za stolicę piłki nożnej uznaje się Londyn. A które miasto wiedzie prym w branży informatycznej? Jednego miasta nie sposób wyróżnić, natomiast łatwiej wskazać region. Jest to Dolina Krzemowa, czyli północna część Doliny Santa Clara położonej w amerykańskim stanie Kalifornia. Znajdują się tam najważniejsze firmy produkujące rozwiązania teleinformatyczne. Należą do nich m.in. Adobe Systems (znany producent oprogramowania graficznego), Apple Inc. (firma produkująca m.in. Iphone’y czy Ipady), Intel (producent mikroprocesorów), SanDisk (producent prendrivów), Google, eBay, Facebook czy przedsiębiorstwo produkujące moduły Cisco. I to właśnie historii tej firmy się przyjrzymy dokładniej.

Moduły Cisco – co to za firma?

Z pewnością jest to jedna z mniej znanych w Polsce amerykańskich firm. Przedsiębiorstwo produkujące moduły Cisco powstało w 1984 roku i zostało założone przez małżeństwo Leonarda Bosacka i Sandrę Lerner. Byli to pracownicy prestiżowego Uniwersytetu Stanforda, jednej z najlepszych uczelni wyższych na świecie. Pomysł na nazwę swojej firmy Bosack i Lerner wzięli od obszaru metropolitalnego San Francisco, w jakim położona jest uczelnia. Cisco to nic innego, jak ostatnia sylaba nazwy miasta. Jednak swoim dziełem nie cieszyli się zbyt długo, bowiem już w 1990 roku małżeństwo odeszło z firmy, pobierając przy okazji odprawę w wysokości 170 milionów dolarów. Jednak moduły Cisco rozwijały się dalej. Przedsiębiorstwo branży siecowej dokonywało kolejnych przejęć, dzięki czemu mogło poszerzać swoją ofertę. Jedno z największych z nich odbyło się w 2003 roku, kiedy to Cisco Systems za 500 milionów dolarów kupiło przedsiębiorstwo Linksys – producenta urządzeń sieciowych. Dwa lata później pod skrzydła Cisco trafiło Scientific Atlanta, amerykańskiego producenta stacji czołowych. Obecnie oddziały Cisco Systems są obecne w 75 krajach świata, zaś swoim zasięgiem obejmuje aż 115 państw globu. Dwa oddziały znajdują się również w Polsce – w Krakowie oraz Warszawie. Według danych z 2016 roku amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne zatrudnia niemal 75 tysięcy osób. To prawie 50 tysięcy więcej niż Facebook i 15 tysięcy więcej od Google. Nie bez powodu Cisco uważana jest za lidera swojej branży.

[Fot. pixabay.com]

[Artykuł sponsorowany]