Odpowiedni wybór i montaż systemu rekuperacji to zadanie niełatwe. Użytkownicy decydujący się ta tego typu systemy wentylacyjne w budynkach zwykle niewielkie pojęcie mają o tym, jak prawidłowo dobrać urządzenie do rekuperacji, a co więcej, nie są w stanie ocenić czy wybrany i zamontowany rekuperator prawidłowo spełnia swoją rolę. Jak uchronić się przed błędem i nie zmarnować pieniędzy? Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu?

Nie zawsze im taniej tym lepiej

Cena od zawsze była kryterium wyboru systemu rekuperacji. Zwykle chcemy otrzymać urządzenie o jak najniższej cenie przy zachowanej jak najwyższej sprawności. Te dwa parametry zwykle nie idą jednak w parze. Choć na rynku możemy znaleźć wiele urządzeń, co do których producent gwarantuje sprawność grubo powyżej 90%, to jednak mało który z nich potrafi wykazać się odpowiednim certyfikatem, który taką sprawność by potwierdzał. W praktyce oznacza to, że za wartość podana, to tak naprawdę sprawność obliczona dla samego wymiennika umieszczonego w rekuperatorze. To może oznaczać, że gdy producent podaje wydajność rekuperatora na poziomie np. 85%, w rzeczywistości wynosi ona zaledwie 45-55%. Innym sposobem wprowadzenia klienta w błąd jest podanie sprawności maksymalnej, osiągalnej wyłącznie w warunkach testowych, a często tylko przy współpracy z nagrzewnicą lub wymiennikiem ciepła. Dlatego przeglądając sprzęt dostępny w hurtowniach, warto zapytać sprzedawcę o certyfikaty i zaświadczenia, a i nie sugerować się wyłącznie niską ceną rekuperatora.

Wydajność systemów wentylacji

Fot. materiały partnera.

Fot. materiały partnera.

Kolejny parametr, który wymaga naprawdę dokładnych obliczeń to ilość wentylatorów i wydajność każdego z nich. Według norm obowiązujących w Polsce możemy zamontować system rekuperacji zapewniający od 02 do 1 pełnej wymiany powietrza na godzinę. I choć obydwie wartości skrajne są prawidłowe, to po kilku dniach stosowania różnica będzie zauważalna dla mieszkańców. Przy najniższej dopuszczalnej wartości w pomieszczeniach będzie duszno i wilgotno, pomimo pracy wentylatorów „pełną parą”.
Jak obliczyć niezbędną wydajność systemu rekuperacji powietrza dla danej kubatury budynku? Należy podzielić metraż przez 0.6 ( w przypadku domu o kubaturze mieszkalnej powyżej 150m2) lub przez 0,8 dla domów o mniejszej powierzchni. Jeśli otrzymany przez nas wynik mieści się w przedziale 100-150 (wydajność rekuperatora dla określonego sprężu) to oznacza, że wybrane urządzenie spełni pokładane w nim oczekiwania pod względem komfortu wentylacyjnego.

Instalacja wentylacyjna

Najbardziej popularne są przewody elastyczne, ze względu na swoją niską cenę i łatwość montaży. Jednak generowany przez nie opór jest nawet kilkunastokrotnie większy niż w przypadku droższych przewodów sztywnych – na przykład stalowych. Dlatego warto pomyśleć o typie instalacji jeszcze przed zakupem rekuperatora, bo w przypadku instalacji elastycznej, rekuperator powietrza będzie musiał mieć wyższą wydajność, ze względu na opór stawiany przez instalację.

Miejsce instalacji rekuperatora i możliwości montażowe

Bardzo istotny jest wybór miejsca montażu rekuperatora powietrza. Musi być to pomieszczenie o odpowiedniej wielkości, ze względu na fakt, że urządzenie musi być podłączone do czterech sporych rur (czerpnia i wyrzutnia, nawiew i wywiew), które przy samym rekuperatorze nie powinny mieć żadnych załamań. Dodatkowo należy zapewnić łatwy dostęp ze względów serwisowych. Filtry należy regularnie wymieniać, a wymiennik płukać.

Fot. materiały partnera.

Fot. materiały partnera.

Koszta instalacji i eksploatacji

Jakkolwiek montaż instalacji rekuperacyjnej może nie wydawać się specjalnie skomplikowany, na rynku obecnie mamy tak wiele hurtowni, posiadających potrzebny asortyment, że przed zakupem warto chociaż skonsultować projekt ze specjalistą, co pozwoli uniknąć kosztów poprawek. Ceny samych rekuperatorów wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy, warto więc oszczędzić sobie niepotrzebnej i kosztownej ewentualnej wymiany podzespołów. Można też zlecić projekt i montaż instalacji wyspecjalizowanej firmie od początku do końca, co z pewnością zwiększy koszta inwestycji, ale da nam gwarancje prawidłowej instalacji systemu i uchroni przed błędami.

Koszty eksploatacyjne plasują się w granicach 300-400 złotych. Kwota ta uwzględnia zarówno roczny koszt poboru prądy jak i wymiany filtrów. Co dwa-trzy lata należy przeprowadzić przegląd instalacji, którego cena waha się w granicach 250-350 złotych.

Według danych rynkowych z roku 2019 domy z systemami rekuperacji to zaledwie 3% wszystkich gospodarstw domowych, jednak coraz większa ilość inwestorów wyraża zainteresowanie montażem nowoczesnych systemów rekuperacyjnych, ze względu na rosnące koszta energii elektrycznej i fakt, że dobrze dobrany i zamontowany system rekuperacji powietrza potrafi skutecznie te koszta obniżyć.

Dla przykładu na rynku nieruchomości w Czechach, domy z zamontowanym systemem rekuperacyjnym stanowią 15% nieruchomości, w Niemczech 17%, a za oceanem, w USA i Kanadzie to ponad 50% wszystkich budynków mieszkalnych.

[Artykuł sponsorowany]