Portal Komunalny ogłosił dziś, które miejscowości posiadają najpiękniejsze fontanny. W głosowaniu wzięło udział 13 polskich miast.

Według czytelników Portalu Komunalnego najpiękniejsze fontanny znajdują się w Toruniu. Gród Kopernika zdobył 2609 głosów (52%) na drugim miejscu znalazła się Bydgoszcz 1191 głosów (24%) a podium uzupełnił Rzeszów 370 głosów (7%). W głosowaniu wzięło udział ponad 5 tys. czytelników.

Toruń do konkursu wystawił dwie fontanny, Fontannę Flisaka oraz Fontannę Cosmopolis. Z tą pierwszą wiąże się jedna z wielu toruńskich legend. Opowiada o flisaku Iwo, który uratował miasto od plagi żab, wyprowadzając je poza granice grając przy tym piękną muzykę na swoich skrzypcach. W nagrodę dostał za żonę córkę burmistrza. Fontanna Flisaka znajduje się w centralnym punkcie miasta i jest jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych symboli.

Fontanna Cosmopolis została uruchomiona w 2008 roku. Nawiązuje ona do astronomicznych tradycji grodu Mikołaja Kopernika. Podczas letnich wieczorów zachwyca widzów fantastycznymi wodno-świetlnymi pokazami przy akompaniamencie muzyki filmowej i nie tylko. Specjalnie dla Torunia znany kompozytor- Krzesimir Dębski, skomponował utwór pt. „Cosmopolis”, który również wybrzmiewa w czasie tych pokazów. Fontanna znajduje się kilka kroków od Starego Rynku a jej muzyka niesie się między zabytkowymi murami miasta.

Wyróżnionym miastom serdecznie gratulujemy pięknych fontann, ciesząc się, że w ich gronie najpopularniejszą okazała się ta toruńska.

[Fot. Paula Gałązka]