W czerwcu na ulicach Torunia pojawi się wyjątkowy autobus z ekspozycją pracy artystów Galerii Rusz Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego. W lipcu z kolei oczekujmy prac na citylightach umieszczonych w wiatach przystankowych położonych w całym mieście.

Tematyka prac, powstałych w ramach projektu zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń, będzie nawiązywała do 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski spod okupacji, co nastąpiło nie już w 1918 r., a 18 stycznia 1920 r. Na autobusie w charakterystycznej pracom Galerii Rusz kolorystyce 100 lat zostanie „rozebrane na czynniki pierwsze”, tj. miesiące, dni, godziny, minut i sekund. Liczbom tym towarzyszy proste, lecz zarazem ważne pytanie: Jak najlepiej wykorzystać dany nam czas?

Toruń w wolnej Polsce a my

Autorzy projektu chcą zwrócić uwagę poprzez swoje prace na wysiłek ówczesnych mieszkańców, dzięki którym obecnie możemy celebrować rocznicę powrotu Torunia w granice Rzeczpospolitej – Nasi rodacy 100 lat temu dobrze wykorzystali swój czas – opowiada Joanna Górska, współorganizatorka projektu. – Dzięki ogromnemu wysiłkowi zbiorowemu Toruń został przyłączony do Wolnej Polski. Ówcześni ludzie zjednoczyli się wokół tak ważnej sprawy i idei i mimo bardzo wielu trudności dokonali tego, że my teraz żyjemy w wolnym kraju, mówimy po polsku, cieszymy się z naszego samostanowienia i polskości.

Rafał Góralski zadaje w związku z projektem Galerii Rusz także ważne pytania – Czy my dobrze wykorzystujemy nasz czas? Czy my, jako pokolenie, które ma właśnie swój czas tak dobrze go wykorzystujemy jak pokolenie, które było tu 100 lat temu i przyczyniło się do tego, że Toruń został przyłączony do macierzy? Warto zainspirować się tym, co wydarzyło się 100 lat temu, odświeżając to ważne, zbiorowe doświadczenie i przełożyć to na obecny, trudny dla nas wszystkich czas.

Portal Spod Kopca.pl jest patronem medialnym projektu Galerii Rusz „Nasz czas”.