Już w niedzielę rusza II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec. Oprócz recitali i koncertów wybitnych skrzypków, młodzi wirtuozi skrzypiec powalczą o nagrody pieniężne i Astrolabium Mikołaja Kopernika.

Inauguracja Festiwalu odbędzie się w walentynkowy wieczór na nowej sali koncertowej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – CKK Jordanki. W koncercie weźmie udział Soyoung Yoon, laureatka I nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, która wykona Koncert skrzypcowy J. Sibeliusa. Program pozostałych koncertów festiwalowych jest równie interesujący, wystąpią m.in.: Konstanty Andrzej Kulka, Jakub Jakowicz, Anna Maria Staśkiewicz.

Nie zabraknie również mistrzów łączenia dowcipu z muzyką, czyli Grupy MoCarta. Festiwalową publiczność zabawią już 17 lutego.

19 lutego do Torunia zjadą się młodzi wirtuozi skrzypiec. Do części konkursowej Festiwalu zakwalifikowano 24 uczestników z : Francji, Holandii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rosji, Taiwanu, Turcji i Ukrainy. W pierwszym etapie uczestnicy zaprezentują dzieła skomponowane na skrzypce solo. Drugi etap, w którym znajdzie się 12 osób, to recitale z akompaniamentem fortepianu i z obowiązkowym utworem polskiego kompozytora, napisanym w XX wieku. Każdy uczestnik finałowej szóstki zagra z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jeden z pięciu najpopularniejszych w literaturze muzycznej koncertów skrzypcowych. Jury pod przewodnictwem prof. Konstantego Andrzeja Kulki wyłoni trzech laureatów i trzy wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy będą mieli także szanse na nagrody pozaregulaminowe ufundowane przez instytucje polskie i zagraniczne. Etapy konkursowe odbędą się w Sali Wielkiej Dworu Artusa, wstęp wolny – obowiązują jedynie specjalne wejściówki do odebrania w kasach. Koncert Laureatów odbędzie się 28 lutego w CKK Jordanki.

Ponad to w trakcie Festiwalu odbędą się również: Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski oraz Konkurs na Recenzję Muzyczną. Jury Konkursu Kompozytorskiego, spośród nadesłanych partytur jednoczęściowego utworu na skrzypce i orkiestrę smyczkową, wybierze i nagrodzi trzy prace. Zwycięski utwór będzie wykonany podczas V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w 2019 roku. Konkurs na recenzję ma na celu zachęcenie uczestników do pogłębiania wiedzy muzycznej i bardziej świadomego odbioru muzyki. Chętni będą mieli możliwość udziału w warsztatach pisania recenzji muzycznych, przygotowujących do wzięcia udziału w konkursie.Odbędą także wykłady i pokazy lutnicze. Fani filmów o tematyce muzycznej również nie będą zawiedzeni. Przygotowano projekcje takich filmów, jak „Kwartet”, „Paganini: Uczeń diabła”, „Pożegnania”, „Nannerl, siostra Mozarta”. Dla młodszych odbiorców Teatr Impresaryjny Afisz przygotował spektakl „Janko Muzykant”.

Szczegółowy program II Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec znajduje się na stronie internetowej.

[fot. materiały prasowe]