W połowie lipca tego roku dr Lucjan Rutkowski dokonał niecodziennego odkrycia. Fotografując przebudowę ulicy Polnej, dla której w latach 2014 i 2015 wykonywał ekspertyzy dendrologiczne, odnalazł czosnek grzebieniasty – roślinę, która od kilkudziesięciu lat uznawana jest w Polsce za gatunek wymarły.

Czosnek grzebieniasty w Toruniu

Jak możemy przeczytać na stronie kujawsko-pomorskie.onet.pl, dr Lucjan Rutkowski wspomniał, że: „To był czosnek. Różnił się jednak od pospolitego obfitością nie do końca jeszcze rozwiniętych kwiatów o jaskrawej barwie. Pomyślałem, że może to być czosnek grzebieniasty”. Doktor wiedział, że jeśli jego podejrzenia się potwierdzą, nastąpi wielka, przyrodnicza sensacja. Po dokładnych badaniach, potwierdzono przeczucia dr Rutkowskiego.

Czosnek grzebieniasty ostatni raz widziano w 1924 roku, w rezerwacie Bielinek n. Odrą, niedaleko Cedyni. Gatunek został wpisany do „Polskiej czerwonej księgi roślin”. Uznawano go w Polsce za wymarły, a naukowcy nie byli w stanie wskazać przyczyn jego wyginięcia.

Miejsce, w którym znaleziono czosnek, nie było jego pierwotnym stanowiskiem. Mogło powstać ono w XIX wieku przy budowie fortyfikacji. Roślina może pochodzić z południa Niemiec, Austrii.

Doktor Rutkowski dodał, że: „Ponieważ rośliny były w pełni rozwoju, pojawiła się trudność w ich wykopaniu i przeniesieniu na inne stanowisko”. W związku z tym, aby uniknąć przypadkowego zniszczenia roślin, pobrano wraz z cebulkami około 20 egzemplarzy ze skrajnej części stanowiska i przeniesiono do Zaplecza Hodowlanego Wydz. Biologii i Ochrony Środowiska UMK. Ponadto doktor postanowił rozesłać cebulki czosnku grzebieniastego do polskich ogrodów botanicznych, m.in. w Bydgoszczy i w Toruniu, aby zachować gatunek, który okrzyknięty był mianem wymarłego. Wiadomo bowiem, że choć roślina nie jest objęta ochroną gatunkową, jest osobliwym gatunkiem przyrodniczym.

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.onet.pl

[Fot. Wikimedia Commons/Stefan.lefnaer]