Czym jest Niewidzialny Dom? To miejsce, w którym przez godzinę poruszacie się w całkowitych ciemnościach. A wszystko po to, by przekonać się, jak na co dzień funkcjonuje osoba niewidoma.

To piąte tego typu miejsce na świecie, a drugie w Polsce. W Warszawie od kilku lat istnieje Niewidzialna Wystawa, po której oprowadzają osoby niewidome lub niedowidzące. Głównym hasłem Niewidzialnego Domu otwartego w Toruniu przy ul. Strumykowej jest „poczuj i zrozum”, bowiem zmysłem, którego używamy podczas poruszania się po domu, jest zmysł dotyku.

Niewidzialny Dom – jak wygląda wizyta?

Zwiedzanie Niewidzialnego Domu odbywa się w całkowitych ciemnościach. Trwa ono około godziny. Grupy maksymalnie ośmioosobowe poruszają się po specjalnie przygotowanych pomieszczeniach wraz z przewodnikiem. Co ważne, ze względu na duże emocje, które towarzyszą wizycie, nie mogą w niej uczestniczyć osoby poniżej 9. roku życia. Wejścia odbywają się co 15 minut.

Wizyta w Niewidzialnym Domu ma ogromny wymiar edukacyjny. Uświadamia ona, jakie przeciwności muszą na co dzień pokonać osoby niewidome, z jakimi trudami się zmierzyć. To miejsce otworzy Wam oczy.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Niewidzialnego Domu.

[fot. Sawatka]