Krzyżackie płaszcze i lśniące, rycerskie zbroje znów pojawią się na ulicach Torunia. Mieszkańcy po raz kolejny będą mieli szanse przyjrzeć się rekonstrukcjom dawnych wydarzeń, ale także lepiej poznać średniowieczną historię miasta. Wszystko to w ramach VII Inscenizacji Zamkowych.

Historia to skarb, który pielęgnować trzeba z należytą starannością. Wiedzą o tym doskonale członkowie kół rycerskich i stowarzyszeń rekonstrukcyjnych, którzy na co dzień dbają o to, aby nie została ona zapomniana. Wychodząc naprzeciw odbiorcom sięgają po coraz wymyślniejsze formy przekazu, aby zachęcić i zainteresować widzów w każdym wieku. Nic jednak nie zachwyca mieszkańców tak, jak coroczny pokaz Inscenizacji Zamkowych. Odbywa się on w murach toruńskiego zamku już od siedmiu lat i regularnie ściąga rzeszę uczestników. Widowiska przedstawiają dzieje stosunków polsko-krzyżackich, ale także co ciekawsze epizody z historii samego Zakonu. W sposób przystępny, zrozumiały, niekiedy zabawny, pasjonaci przybliżają widzom klimat tamtych czasów. Z dbałością o najdrobniejsze szczegóły odzwierciedlające realia epoki średniowiecznej i udowadniają, że nauka historii wcale nie musi być nudna.

Co organizatorzy zaplanowali podczas tegorocznej edycji? Tym razem impreza odbędzie się 2 sierpnia, pod hasłem „Inscenizacja bitwy o zamek toruński w 1410 roku”. Całość rozpocznie przemarsz wojsk polskich i krzyżackich przez ulicę Szeroką aż do Rynku Staromiejskiego. Dokładnie o godz. 17:00 wkroczą na Rynek średniowieczne oddziały konne i piesze. W tym momencie widzowie przeniosą się w czasy średniowieczne i staną się świadkami niezwykłych wypadków, które doprowadziły do przejścia krzyżackiego Torunia na stronę Jagiełły. Inscenizacja przedstawi dzieje Torunia w okresie tzw. wielkiej wojny (1409-1411), odsłoni także znane i mniej znane fakty dotyczące stosunków polsko-krzyżackich z tamtych lat. Około godz. 17:30 rozpocznie się druga część widowiska. Bitwa między dwoma armiami stoczona zostanie w zamkowej fosie. Po pierwszych potyczkach nastąpi szarża wojsk konnych, a w miarę upływu czasu starcia formacji przeistoczą się w generalną bitwę. Zakończeniem tej części przedstawia będzie odwrót oddziałów polskich z fosy na zamek. Podczas ucieczki wojsk koronnych zostaną zniszczone w fosie średniowieczne chaty imitujące zabudowania Nowego Miasta Torunia. Ostatnim aktem inscenizacji stanie się oblężenie zamku głównego. Krzyżacy, wykorzystując przewagę liczebną oraz lepsze uzbrojenie, ruszą do szturmu na zamkowe mury. Podczas ataku pojawią się maszyny oblężnicze, nie zabraknie także spektakularnych pokazów pirotechnicznych. Stanowić będą one ważny element całej rekonstrukcji.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza i organizatorem projektu jest Piotr Pietrucki. Całość powstała przy współpracy z Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, a współfinansowaniem imprezy zajął się Urząd Miasta Torunia.

[fot. strona organizatora]