Grzegorz Ciechowski był nie tylko doskonałym muzykiem – cechowało go także, a może przede wszystkim, doskonałe pióro. Wszystkie teksty autorstwa legendy polskiej muzyki ukażą się w publikacji „Obcy astronom”.

4 lipca 2018 – zapamiętajcie tę datę. To nie tylko 35. rocznica wydania albumu „Nowe sytuacje” Republiki. To również premiera książki „Obcy astronom”, w której zebrano wszystkie teksty Grzegorza Ciechowskiego. Opracowaniem tomu zajął się Rafał Skonieczny, muzyk i poeta, przez lata związany z Toruniem.

„Obcy astronom” – zbiór tekstów ze wszystkich płyt Republiki i nie tylko

Publikacja ta jest częścią cyklu „33. Piosenki na papierze”, w którego skład wchodzą książki z tekstami Grabaża, Kory czy Fisza. Tym razem wydawnictwo Biuro Literackie postanowiło zebrać w jednym miejscu twórczość lidera Republiki. W książce „Obcy astronom” pojawią się zarówno słowa piosenek Republiki, jak i teksty napisane dla innych artystów. Fani Grzegorza Ciechowskiego będą mogli przypomnieć sobie teksty z singli, a także z albumów – począwszy od „Nowych sytuacji” i „Nieustannego tanga”, poprzez „Obywatela G.C”, „Tak! Tak!”, „Stan strachu”, „1991”, „Obywatela świata”, „Siódmą pieczęć” i „Selekcję”, skończywszy na „Republice marzeń”, „Masakrze” oraz „Ostatniej płycie”. Ciekawym dodatkiem do książki będą portrety Grzegorza Ciechowskiego wykonane przez Andrzeja Świetlika.

Ciechowski mówił: „Poezja jest moim zdaniem bytem wyższym. Głód poezji zaspokajają piosenki. Ale moimi mistrzami nie są autorzy piosenek, lecz poeci”. On sam uznawany jest za mistrza tekściarstwa przez wielu Polaków. Jego słowa cytują nie tylko starsze pokolenia.

W Toruniu co roku odbywa się koncert pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Przyznawana jest również Nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

[fot. Paula Gałązka]