Okres rządów Józefa Piłsudskiego oraz jego stronników w Polsce do dziś dzieli rodzimych historyków. Kontrowersje, jakie budzi polityka obozu sanacji sprawiają, że staje się ona dobrym tematem do burzliwej historycznej debaty.

Instytut Historii i Archiwistyki UMK oraz Koło Naukowe Historyków Pamięci zapraszają do wzięcia udziału w obradach panelowych pt. Ewolucja myśli politycznej obozu piłsudczykowskiego 1926-1954, w toku których wypowiadać się będą: prof. dr hab. Mariusz Wołos, dr hab. Arkadiusz Adamczyk (prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) oraz dr hab. Marek Sioma.
Dyskusja kompetentnych badaczy dziejów obozu piłsudczykowskiego wnosi nową jakość w ramy dotychczasowych ustaleń. Inspiracje, model działania, wizja rządzonego państwa, stosunek do problemów społecznych i gospodarczych epoki, a także założenia polityki międzynarodowej piłsudczyków stanowiły o obliczu Polski międzywojennej. Przedmiot rozważań mieści się w ramach dostrzeganego w ostatnich latach wzrostu zainteresowania historią II Rzeczypospolitej. Dodatkowym atutem organizowanej debaty panelowej jest ukazanie ewolucji myśli politycznej jaka dokonała się w łonie obozu piłsudczykowskiego na emigracji, czyli po roku 1939. Ujęcie to w intencji organizatorów jest celowe i skłania do zainteresowania szerszego grona odbiorców życiem i działalnością emigracji politycznej, której patriotyzm i wierność sprawie polskiej uniemożliwiły egzystencję w rządzonej po wojnie przez komunistów Polsce. Pamięć i świadomość dorobku powojennej emigracji, w kontraście do polityki komunistów, którzy skazali „polski Londyn” na zapomnienie, stanowi dodatkowy przedmiot refleksji.
Obrady rozpoczną się w poniedziałek 26 stycznia 2015 roku o godzinie 15.00 w Sali Rady Wydziału (C. 0.39) Collegium Humanisticum (Bojarskiego 1).

Dyskusję poprowadzą: Mateusz Hübner i Krzysztof Zieliński.

/materiały prasowe/