Książnica Kopernikańska podjęła się ciekawej inicjatywy, w ramach której do końca roku, realizując projekt „Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920″, zdigitalizuje, opracuje i bezpłatnie udostępni wyselekcjonowane czasopisma znajdujące się w zbiorach biblioteki!

Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920

Za kilka miesięcy, w wirtualnej przestrzeni, będziemy mogli przejrzeć ciekawe tytuły, które wydawane były w latach 1920-1939, a do których dostęp w formie papierowej jest mocno ograniczony. Takiego wyzwania podjęła się Książnica Kopernikańska w Toruniu w ramach realizacji projektu „Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920″. Tytuły będą opracowane, zdigitalizowane i udostępnione bezpłatnie w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Wśród zbiorów odnaleźć będziemy mogli gazety, które wiele lat temu na bieżąco relacjonowały wydarzenia w regionie, między innymi: „Express Pomorski”, „Codzienny Express Pomorski”, „Ziemię Pomorską” i „Głos Wąbrzeski”. Warto wspomnieć, że tytuły nie tylko poruszały tematy o charakterze społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym, ale też regularnie pisały o kształtującej się na nowo polskiej państwowości.

W zamyśle realizatorów projekt jest nowoczesną, a zarazem oryginalną formą uczczenia 100. rocznicy powrotu Torunia i Pomorza do odrodzonej Rzeczypospolitej, ponieważ zdigitalizowane czasopisma stanowić będą bezcenne źródło informacji o regionie i Polsce w latach 1920-1939. Z całą pewnością materiały będą przydatne nie tylko w celach dydaktycznych, ale staną się po prostu ciekawą lekturą, dostępną wszędzie i dla każdego dzięki obecności w wirtualnej przestrzeni.

Projekt zostanie zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które przekazało na ten cel dotację w wysokości 33 tys. zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło z kolei na projekt 57 600 zł.