Dobry pomysł, odrobina zaangażowania, sprawny aparat pod ręką – tyle wystarczy, aby zostać uczestnikiem tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Studenckiej. Na nadesłane prace organizatorzy czekają tylko do 20 marca.

OKFS, czyli Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej, to propozycja skierowana do wszystkich studentów oraz doktorantów uczelni państwowych i prywatnych. Wystarczy interesować się fotografią, mieć mniej niż 28 lat i sprawny aparat pod ręką. Przyda się także dobry pomysł, bo walka o przygotowane nagrody i tytuł najlepszego fotografa nie będzie wcale łatwa. Misją konkursu jest dawanie możliwości rozwoju w dziedzinie fotografii oraz odkrywanie nowych talentów. Aby wziąć w nim udział, nie tzreba mieć na koncie dużego doświadczenia! Liczy się przede wszystkim pasja, talent i nietypowe spojrzenie na rzeczywistość. W Konkursie każdy ma szansę wygrać, niezależnie od tego czy jest profesjonalistą czy amatorem rozpoczynającym przygodę z fotografią.

11168896_10154257424144989_277712894775022297_n

Jak co roku OKFS skupia się wokół wybranego tematu przewodniego. W tym roku uczestnicy zmierzą się z zagadnieniem PRACY. Motyw ten od wieków nieustannie przewija się w kulturze i sztuce. Nic w tym jednak dziwnego – w pracy spędzamy szacunkowo blisko jedną trzecią naszego życia. Staje się ona jego integralnym elementem, wypełniającym ważną niszę w codziennym rytmie dnia. Jedni pracę kojarzą z biznesmenami w garniturach spieszących codziennie do pracy w szklanych wieżowcach, inni z rolnikami orzącymi pole czy górnikami wydobywającymi węgiel głęboko pod ziemią. Pojęcie pracy mieści w sobie jednak o wiele więcej niż tylko pracę fizyczną czy umysłową. Chłopak beztrosko jadący na rowerze pracuje – nad swoją formą. Kobieta czytająca w skupieniu książkę również pracuje – nad swoim intelektem. Pracuje też artysta, malując obraz, pracuje matka, opiekując się dziećmi.

Uczestnicy mają możliwość wyboru spośród trzech kategorii:

  • Codzienność – reportaż
  • Tu się pracuje – scenerie
  • Po pracy – portret

OKFS towarzyszy „Pstrykaliada”, czyli wystawy nadesłanych prac, a także cykle warsztatów, projekcji i wykładów prowadzonych przez znakomitych fotografów. Spotkania odbędą się także w Toruniu. 5 marca o godz. 16:00 w Hanza Cafe Dawid Paweł Lewandowski opowie słuchaczom o fotografii portretowej, natomiast następnego dnia (6 marca) w godz. 11:00 – 16:00 dyskusje „Uchwyć starówkę” poprowadzi Krzysztof Marcińczak. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy.

Termin przyjmowania prac konkursowych mija 20 marca. Uroczysta gala, podczas której ogłoszone zostaną nazwiska zwycięzców oraz odbiorą oni przyznane nagrody, odbędzie się 20 maja.

[fot. materiały prasowe]