W tym roku odbędzie się siedemnasta edycja „Tofifestu”, który szerzej znany jest jako Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Cechują go przede wszystkim oryginalność i niepokorność, gdyż w przeciwieństwie do innych festiwali tego typu, brak mu przede wszystkim napięcia i typowego „pędu” – cech charakterystycznych dla maszynowej produkcji filmów.

Nie znajdziecie na nim czerwonych dywanów i błyskających fleszy, za to zyskacie możliwość nawiązywania kontaktów, poszerzenia swojej wiedzy i horyzontów z zakresu subtelnej sztuki filmowej pozbawionej elementów typowych dla banalności dzisiejszej kinematografii.

Oleg Sencow zwolniony z więzienia!

Podczas tegorocznej edycji gościem specjalnym będzie Oleg Sencow. Ten znany ukraiński reżyser zniknął ze sceny filmowej na okres pięciu lat, gdyż przebywał w tym czasie w więzieniu. Stał się symbolem nowych czasów, w których za niepokorność płaci się ogromną cenę. W 2014 roku wziął udział w antyrządowych protestach na Majdanie, podczas których został pojmany przez rosyjskie władze i postawiony przed sądem. Przedstawiono mu zarzut planowania działań terrorystycznych i przynależność do Prawego Sektora ( ukraińskie ugrupowanie opozycyjne początkowo o charakterze niesformalizowanego ruchu nacjonalistycznego, a następnie partii politycznej). Został skazany na 20 lat pracy w łagrze, jednakże o jego uwolnienie apelowało wiele osób i organizacji. Dopiero dnia 7 września 2019 roku podczas wymiany więźniów został zwolniony. Toruński Tofifest nigdy nie zapomniał o więzionym artyście i w 2018 roku w sekcji „Niepokorni” złożono mu hołd i przypomniano jego film „Gaamer”.

Artysta podczas tegorocznej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu nie tylko odbierze nagrodę Złotego Anioła za jego twórczą niepokorność, ale również w czasie spotkania z publicznością opowie o swoich doświadczeniach z ostatnich lat i podzieli się planami na najbliższą przyszłość.

Bezpłatne wejściówki na spotkanie z reżyserem można zarezerwować na stronie festiwalu oraz od soboty, 19 października, w kasie w Centrum Festiwalowym w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.