Kino Studenckie „Niebieski Kocyk” powraca po wakacyjnej przerwie! Przygotujcie się na kino najwyższej klasy.

Październik w „Niebieskim Kocyku” zapowiada się naprawdę ekscytująco – wiele seansów, w tym zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje.

Inauguracja sezonu nie może przejść bez echa. Na tę okazję Kino Studenckie „Niebieski Kocyk” przygotowało pokaz polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Mowa o „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego. To film, w którym żadne słowo nie jest zbędne, a mistrzowska gra aktorska nie pozwala oderwać wzroku od ekranu. Film już obsypano licznymi nagrodami, ale wierzymy, że to jeszcze nie koniec. „Niebieski Kocyk” pokaże „Zimną wojnę” dwukrotnie.

W „Niebieskim Kocyku” odbędzie się prapremiera filmu historycznego „Megality –historia sprzed 5500 lat” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego. Okazuje się, że w Polsce również istniały tajemnicze budowle na miarę Stonehenge. W filmie przedstawiono do dziś zachowane artefakty kultury sprzed tysięcy lat. Komentują je naukowcy i archeologowie. Zdjęcia do dokumentu zrealizowano m.in. w pobliskim Biskupinie. Dzieło Krzysztofa Paluszyńskiego pozwala widzom przenieść się w zamierzchłe czasy i odkryć ich magię.

8 października na ekranach zobaczymy doskonały film biograficzny opowiadający historię życia Alexandra McQueena. Brytyjski projektant popełnił samobójstwo w 2010 roku, jednak, mimo młodego wieku, stworzył wiele niesamowitych kolekcji. Jego pokazy przypominały tajemnicze spektakle. Nawet jeśli nie interesujecie się modą, warto zobaczyć „McQueena”, by przekonać się, jak funkcjonuje ten świat. Historia Brytyjczyka jest jednocześnie czarująca i szokująca – zupełnie jak jego projekty.

Dzień później będziecie mieli okazję obejrzeć kolejną biografię, niestety z równie smutnym zakończeniem. „Whitney” to film przedstawiający życie jednej z najbardziej znanych wokalistek wszech czasów, Whitney Houston. O ile jej kariera wydawała się bajką, o tyle życie osobiste artystki pełne było smutku i bólu. Whitney Houston zmagała się w uzależnieniem. Przegrała walkę z samą sobą w 2012 roku.

Jeśli tęsknicie za latem, może wybierzecie się na film pod jakże wakacyjnym tytułem „Lato”? To dzieło rosyjskiego reżysera pełne dobrego rocka i pozytywnych wibracji. Historia dzieje się w Leningradzie w latach 80. Film oparty jest na prawdziwych losach liderów undergroundowych rosyjskich grup Majka Naumenko i Wiktora Coja. „Lato” to połączenie filmu dokumentalnego z dramatem i musicalem jednocześnie.

Październik w „Niebieskim Kocyku” to także 60-lecie „Od Nowy”!

Z okazji 60 lat istnienia klubu „Od Nowa” Kino Studenckie „Niebieski Kocyk” pokaże film dokumentalny „Od Nowa” oraz zbiór wideoklipów absolwenta UMK, Yacha Paszkiewicza. „Od Nowa” to legendarny klub – to właśnie tu swój pierwszy koncert zagrała Republika, to na tej scenie występowały takie legendy polskiej muzyki jak Budka Suflera czy Maanam. Jak wyglądały losy klubu? Przekonacie się, oglądając dokument Ryszarda Kruka. Tego samego dnia na ekranie wyświetlone zostaną wybrane teledyski zmarłego w zeszłym roku Yacha Paszkiewicza. Współpracował on między innymi z takimi zespołami jak De Mono, Kult, Hey, Budka Suflera, Formacja Nieżywych Schabuff, Bielizna czy Big Cyc. Teledyski zostaną opatrzone komentarzami Aleksandry Wójcik – producentki filmowej.

Co jeszcze pokaże Kino Studenckie w październiku?

Adaptacja głośnej powieści Naomi Alderman również pojawi się w Kinie Studenckim. Mowa o filmie „Nieposłuszne”, który pokazuje nie zawsze kolorowe kulisy życia ortodoksyjnych Żydów. To historia o tym, jak trudno być sobą w zamkniętym środowisku i jak trudno jest je opuścić. W rolach głównych dwie doskonałe aktorki – Rachel Weisz oraz Rachel McAdams.

„Dogman” to opowieść o spokojnym, psim fryzjerze. Spokojnym – tylko do czasu. Gdy do akcji wkracza narkoman, Simon, tytułowy Dogman, Marcello, postanawia mu się odgryźć. Marcello Fonte za rolę w „Dogmanie” otrzymał Złotą Palmę dla Najlepszego Aktora. Sami sprawdźcie, czy to zasłużona nagroda i wybierzcie się do „Niebieskiego Kocyka”. „Dogman” na pewno Was zaskoczy – i to nie jeden raz.

Kim jest tytułowy „Kamerdyner”? To młody chłopiec z Kaszub, który zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę. Między córką właścicieli pałacu a młodym kaszubskim chłopcem rodzi się uczucie. Jak jednak potoczy się ich historia, gdy Kraussowie stracą swój majątek i wybuchnie II wojna światowa? Czy to uczucie przetrwa? „Kamerdyner” to polski dramat historyczny doceniony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Październik w „Niebieskim Kocyku” zakończy się wzruszającą historią pełną złotych myśli i uroku. Co więcej, będziecie mogli obejrzeć ją w oryginale. „Krzysiu, gdzie jesteś? (org. „Christopher Robin”) to film przedstawiający losy Krzysia znanego z dzieła A.A. Milne „Kubuś Puchatek”. Okazuje się, że Krzyś, a raczej dorosły już Krzysztof trochę się pogubił. Od czego jednak są przyjaciele, jak nie od tego, by pomóc ci się z odnaleźć? Uwaga! Film nie tylko dla dzieci.

Październik w „Niebieskim Kocyku” – cały repertuar

2 października (wtorek), godz. 19:00 i 21:00 – „Zimna wojna” (dwa pokazy)
4 października (czwartek), godz. 19:00 – „Megality – historia sprzed 5500 lat”
8 października (poniedziałek), godz. 19:00 – „McQueen”
9 października (wtorek), godz. 19:00 – „Whitney”
15 października (poniedziałek), godz. 19:00 – „Lato”
16 października (wtorek), godz. 19:00 – 60-lecie Od Nowy – „Od Nowa” (pokaz premierowy)
16 października (wtorek), godz. 21:00 – 60-lecie Od Nowy – Pokaz wideoklipów Yacha Paszkiewicza
22 października (poniedziałek), godz. 19:00 – „Nieposłuszne”
23 października (wtorek), godz. 19:00 – „Dogman”
29 października (poniedziałek), godz. 19:00 – „Kamerdyner”
30 października (wtorek), godz. 19:00 – „Christopher Robin” (pokaz filmy „Krzysiu, gdzie jesteś?” w oryginalnej wersji językowej)

Wszystkie seanse odbywają się w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” przy ul. Gagarina 37A w Toruniu.

Więcej informacji znajdziecie na fanpage’u kina.