Warszawa i Dołhobrody. Wielkomiejski zgiełk i nabużańska cisza. I choć zdawać się może, że te dwa, tak różne światy, nie łączy zupełnie nic, jednak spotykają się one w pracach profesora Stanisława Baja. Prace malarza, zaliczanego do grona najwybitniejszych polskich pejzażystów, oglądać można w Galerii Dworzec Zachodni.

Stanisław Baj urodził się w 1953 roku w Dołhobrodach nad Bugiem. W latach 1972-1978 studiował malarstwo pod kierunkiem profesorów M. Byliny, J. Siennickiego, L. Maciąga na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Jego prace można było podziwiać na wielu wystawach, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych.

Artysta jest na stałe związany z dwoma miejscami- Warszawą, gdzie pracuje oraz z rodzinnymi Dołhobrodami, do których ucieka od wielkomiejskiego zgiełku.

Z tych dwóch miejsc, tak różnych od siebie, wyrastają dwie główne drogi twórcze artysty- droga pejzażu i droga portretu. W obydwu przypadkach jesteśmy wprowadzeni w wyjątkowy świat, który może fascynować spokojem, lirycznością, ale też i pewną surowością, widoczną zwłaszcza w wyrazistych portretach mieszkańców z podlaskiej miejscowości.

Toruńska wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Roku Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Prócz obrazów z cyklu „Rzeka” oraz wybranych portretów, zaprezentowane zostały także szkice. Wystawę można oglądać do 16.05 w Galerii FORUM oraz w Galerii Dworzec Zachodni w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki OD Nowa.

Info:
Wystawa obrazów: Stanisław Baj
Gdzie: Galeria Dworzec Zachodni, klub Od Nowa, ul. Gagarina 37a, Toruń
Kiedy:  wystawa czynna od 16 kwietnia do 16 maja
Wstęp wolny!

[fot. materiały organizatora]