Miasto Kopernika już niedługo stanie się świadkiem wyjątkowego święta muzyki chóralnej. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie dostarczy niezapomnianych emocji i pozwoli sięgnąć… per musicam ad astra – przez muzykę do gwiazd!

Trzy miasta. Siedem dni wyjątkowej muzyki. Tysiące dźwięków, które poruszą duszę. Przed nami IV edycja Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra. Organizatorami jest  Agencja Meeting Music we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium – jednak jest to wydarzenie nie tylko dla fanów tego specyficznego gatunku muzyki, również dla wszystkich tych, którzy liczą na niecodziennie doznania muzyczne. W konkursie wezmą udział grupy chóralne z Polski, Szwecji, Łotwy i Niemiec. Gościem specjalnym będzie natomiast chór dziecięcy Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu – Gioia di Cantare. Chór ten powstał w 1994 roku i wykonuje utwory zarówno świeckie, jak i sakralne współczesnych kompozytorów. Cechą charakterystyczną jest dla nich inspirowanie się szeroko pojętnym folklorem, a także sięganie do repertuaru wcześniejszych epok. Zespół koncertuje w kraju, ale też reprezentuje Polskę za granicą, za swoją działalność zdobywając wiele nagród, m.in. w zeszłym roku Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym we Włoszech. Będziemy mogli ich usłyszeć 22.06 o 19:00 w Bazylice Konkatedralnej w Chełmży. Koncert finałowy Per musicam ad humanitatem zaplanowany natomiast został na 24.06 w kościele św. Jadwigi w Inowrocławiu.

Czego zatem możemy spodziewać się w Toruniu? Na początek – 18.06 – koncert inauguracyjny w Kościele Wniebowzięcia NMP. Dzień później odbędzie się tam koncert specjalny Per musicam ad sacrum. Natomiast koncerty festiwalowe, a także konkurs główny o Grand Prix będzie miał miejsce w Dworze Artusa. Spotkania z muzyką to jednak nie wszystko, co zaplanowali dla nas organizatorzy. Nie zabraknie także oferty edukacyjnej, a w niej między innymi spotkanie z kompozytorem Pawłem Łukaszewskim. Wstęp na wydarzenia jest wolny, jednak pierwszeństwo mają osoby z bezpłatnymi wejściówkami – od 12 do 18.06 można je odbierać w kasie Dworu Artusa.

Linki do szczegółowych opisów poszczególnych artystów oraz pełnego programu.

DATA: 18-24.06.2016
MIEJSCE: Toruń, Chełmża, Inowrocław
BILETY: bezpłatne wejściówki
SZCZEGÓŁY: strona wydarzenia oraz fanpage

 

[fot. materiały prasowe]