Piernikowa Aleja Gwiazd w Toruniu składa się już z 32 mosiężnych katarzynek. Najnowsze zostały odsłonięte 23 czerwca 2018 roku.

Już 1 stycznia było wiadomo, kto podczas czerwcowych Dni Torunia odsłoni swoje katarzynki. W tym roku tego zaszczytu dostąpił prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, Jarosław Józefowicz, oraz fotograf Filip Wolak.

Piernikowa Aleja Gwiazd – Jarosław Józefowicz i Filip Wolak odsłonili swoje katarzynki

Jarosław Józefowicz jest szefem Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych od 1981 roku. To rodowity torunianin. Dzięki niemu firma osiągnęła globalny sukces. Jej oddziały znajdują się w takich krajach jak Rosja, Niemcy, Ukraina, a nawet Indie. Jarosław Józefowicz jest Ambasadorem Regionu Kujawsko-Pomorskiego, laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, a także Biznesmanem Roku. Znany torunianin angażuje się aktywnie w działalność społeczną. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych prowadzą Centrum Opieki Długoterminowej Senior oraz organizują Międzynarodowe Konferencje Opieki Długoterminowej.

Filip Wolak to również rodowity torunianin. Specjalizuje się w fotografii lotniczej. Obecnie mieszka w Nowym Jorku i współpracuje z największymi nowojorskimi muzeami: Metropolitan, Guggenheimem, Muzeum Miejskim oraz Muzeum Sztuki Amerykańskiej Whitney. Sławę przyniosło mu zwycięstwo w światowym konkursie fotograficznym „Sony World Photography Awards 2016″ w kategorii „Architektura” – pochodzący z Torunia fotograf zdobył nagrodę za lotnicze zdjęcie nowojorskiego Central Parku. Filip Wolak podkreśla, że Toruń wpłynął na kształtowanie się jego zainteresowań.

Jarosław Józefowicz oraz Filip Wolak – oprócz miniaturowych katarzynek – otrzymali upominki związane z ich pasjami. Prezes TZMO otrzymał kompas w kształcie koła sterowego, a Filip Wolak komiks o małym Filipie, chłopcu z wieloma pasjami.

Uroczystość uświetnił występ zespołu Dixie Brotherhood.

Przypomnijmy, że Piernikowa Aleja Gwiazd powstała w 2003 roku. Jako pierwsi swoje katarzynki odsłonili Aleksander Wolszczan oraz Grażyna Szapołowska.

[fot. Paula Gałązka]