Rajdy rowerowe, organizowane przez stowarzyszenie GO SPORT i Urząd Miasta Torunia, stanowią już tradycyjny element sezonu rowerowego w Grodzie Kopernika. Mimo pandemii i, w tym roku torunianie będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych wycieczkach. 

Dworzec Główny, Zamek Dybów, Fort X i Olenderski Park Etnograficzny – to wszystko zobaczysz podczas Krajoznawczego Rajdu Rowerowego 2020

Organizatorzy przygotowali wyjątkowo ciekawą około 12-kilometrową trasę, przewodnikiem podczas rajdu będzie Paweł Bukowski – znawca naszego miasta i regionu. Cały rajd rozpocznie się od zwiedzania Dworca Głównego, który został wybudowany w 1861 roku. Z niego uczestnicy udadzą się na Zamek Dybów wybudowany w latach 1424-1428 za króla Władysława Jagiełły. Powstała tam też osada Nieszawa, w której w 1454 roku Kazimierz Jagiellończyk wydał statuty nieszawskie. Organizatorzy przewidzieli tam też ognisko.

Rowerzyści pełni sił będą mogli się udać w dalszą podróż, a kolejnym punktem na ich trasie jest Fort X. Fortu X Twierdzy Toruń, otwartej baterii artylerii, zbudowanej pod nazwą Batterie Grünthalmühle. Fort został wzniesiony w latach 1889 – 1892 w celu kontroli doliny Wisły. Jest to ziemna bateria z sześcioma stanowiskami artyleryjskimi dla dział kalibru 12 cm. Rajd zakończy się w Wielkiej Nieszawce, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić Olenderski Park Etnograficzny, pierwsze takie miejsce na terenie Polski. Poznają dzięki niemu dzieje Olędrów (osadników z Fryzji i Niderlandów). Zasiedlali oni od XVI w. tereny zalewowe m.in. właśnie w okolicach naszego miasta.

W związku z pandemią obowiązuje limit miejsc, ten niestety został wykorzystany.

Harmonogram

godz. 13:30 – start rajdu – Dworzec PKP Toruń Główny

godz. 14:00 – Zamek Dybów

godz. 15:00 – Fort X Twierdzy Toruń, Bateria Wiślana

godz. 16:00 – Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce

godz. 17:00 – zakończenie rajdu

„Śladem toruńskich dróg wolności”

Dla tych, którzy nie zdążyli się zapisać na rajd po lewobrzeżu pojawiła się niemniej ciekawa alternatywa. Już 7 czerwca odbędzie się rajd „Śladem toruńskich dróg wolności”, tematyka nieprzypadkowa bowiem w tym roku świętujemy 100 lat odkąd Toruń znajduje się w wolnej Polsce. Stąd patronem rajdu jest gen. Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, którego oddziały wkroczyły 18 stycznia 1920 roku do naszego miasta. Liczba miejsc oczywiście jest limitowana i zapisów można dokonać po kliknięciu w link.

Przewodnikiem będzie podobnie jak podczas sobotniego rajdu Paweł Bukowski. Rowerzyści będą mogli poznać bliżej historię szlaku bojowego pułku biorącego udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Na trasie rajdu znajdzie się chociażby: dawna Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej, Muzeum Artylerii, schron B-54 czy Fort I.

Harmonogram

godz. 10.00 – Spotkanie – przystań AZS Bulwar Filadelfijski
godz. 10.10 – Most Drogowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i okolica
godz. – 10.20 Hotel Bulwar dawna Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej
godz. – 10.45 Dworzec Miasto – miejsce skąd rozpoczęły przemarsz wojska gen. Hallera.
godz. – 11.00 Pl. Św. Katarzyny – centrum wojskowe Torunia w okresie międzywojennym odbywały się tutaj ważne wydarzenia wojskowe i patriotyczne.
godz. – 11.30 Muzeum Artylerii ul. Jana III Sobieskiego
godz. – 12.00 Miejsce pamięci: Schron B-54 ul. Winnica
godz. – 12.30 Fort I – pokaz + zwiedzanie ok. 1h