Torunianie postanowili zaprotestować przeciwko znacznemu zanieczyszczeniu powietrza i w najbliższą środę zjawią się pod Urzędem Miasta. Odbędzie się tam pikieta antysmogowa.

Nie tylko Warszawa czy Kraków zmagają się ze smogiem. Również Toruń – pod względem czystości powietrza – znajduje się na bardzo złej pozycji. W związku z tym mieszkańcy Grodu Kopernika postanowili wyrazić swój sprzeciw w sprawie bierności władz miasta. Organizatorzy pikiety domagają się respektowania prawa do oddychania czystym powietrzem. Wdychanie rakotwórczych substancji – jak podkreślają – szkodzi nie tylko osobom starszym czy cierpiącym na choroby układu krążenia, lecz wszystkim mieszkańcom. Organizatorzy pikiety antysmogowej twierdzą, że przewodniczący Rady Miasta Torunia nie zamierza poruszyć tematu smogu na najbliższych obradach. Stąd decyzja o tym, by pikieta antysmogowa odbyła się w przeddzień sesji rady miasta.
Przypomnijmy, że normy pyłów w powietrzu były w Toruniu wielokrotnie przekraczane. Jednak problem smogu dotyczy całego kraju. W zeszłym tygodniu Europejska Agencja Środowiska (EEA) uruchomiła stronę internetową, na której można sprawdzić jakość powietrza w różnych miastach europejskich, gdzie są zainstalowane stacje pomiarowe. Polska na tle innych państw nie wypada zbyt dobrze. Warto dodać, że system działa w oparciu o ponad 2000 stacji monitoringowych.

KIEDY: 22 listopada (środa), godz. 15:30
GDZIE: okolice budynku Urzędu Miasta (ul. Wały Generała Sikorskiego 8)

Wydarzenie na Facebooku

[fot. wydarzenie na Facebooku]