Konferencja, warsztaty, koncert – kulturalnych atrakcji nie zabraknie w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Zbliża się bowiem Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii Plaster. Tegoroczna, siódma edycja wydarzenia poświęcona będzie sztuce projektowania graficznego z Ukrainy. Uczestnicy poznają różnorodność tamtejszych postaw twórczych oraz cech charakterystycznych dla ukraińskiego dizajnu.

Aby jak najszerzej zaprezentować grafikę użytkową Ukrainy, na festiwalu zobaczymy zarówno prace dojrzałych artystów, którzy zajmują już ugruntowaną pozycję w kształtowaniu stylistyki ukraińskiego dizajnu (Olega Veklenko, Nikolaya Kovalenko, Oleksiija Chekala), jak i młodych twórców działających w takich studiach, jak Grafprom, 3Z i Vikavita lub prowadzących niezależną działalność projektową, jak Dasha Levchuk, Viktoria Grabowska czy Andriy Shewchenko. Obok prac odnoszących się do tradycji grafiki projektowej i wykorzystujących elementy kaligrafii i rysunku, na festiwalu prezentowane będą także kompozycje bazujące na nowoczesnych technologiach. Organizatorzy zadają pytanie: Jak dalece projektowanie graficzne twórców ukraińskich czerpie z tradycji, a w jakim stopniu scala się z globalnymi trendami współczesnego dizajnu? Do szukania odpowiedzi zachęcają także torunian.

Kluczowym elementem tegorocznej edycji festiwalu Plaster będą wystawy: indywidualna wystawa Nikolaya Kovalenki, polsko-ukraińska prezentacja wielkoformatowych plakatów przed budynkiem CSW (Design vs Crisis), typograficzna wystawa na III piętrze CSW(Typua), oraz Open Design – ukazująca działalność ukraińskich studiów graficznych (na tarasie budynku CSW). Wystawą towarzyszącą festiwalowi będzie instalacja site-specific w studenckiej Galerii S, którą stworzą studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod opieką dra hab. Macieja Kuraka.

Ważnym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie konferencja zatytułowana Survival Design, która dotyczyć będzie nowych kontekstów w dyskusji o projektowaniu graficznym w Polsce i na Ukrainie. Odbędzie się ona 20 maja, w godz. 11:00-16:00. Jej uczestnicy, czyli: Oleg Veklenko, Acapulco Studio, Iliya Pavlov (Grafprom Studio), Jan Kallwejt, Oleksii Czekal, Jakub Stępień (Hakobo), Krzysztof Iwański podejmą próbę zdefiniowania aktywności projektowej poprzez uwarunkowania polityczne, ideologiczne oraz społeczne.

Oba dni festiwalu – 21 i 22 maja – wypełnią spotkania warsztatowe. W pierwszym dniu uczestnicy spotkają się z Oleksiejem Czekalem, wybitnym ukraińskim kaligrafem, który poprowadzi zajęcia oparte na manualnym tworzeniu znaków literniczych w kontekście kompozycji plakatowej. Drugiego dnia dizajnerzy ze studia Grafprom zmierzą się z tematem typografii eksperymentalnej opartej na fizyczności liter.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Na organizowane warsztaty obowiązują jednak zapisy – kontakt: plaster@csw.torun.pl.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie organizatora.

[Fot. materiały prasowe]