Wakacje to czas podróży, zwiedzania, a także wyjazdów w dalekie i nieznane. Przejazd samochodem nie zawsze się opłaca, więc pociągi są ciekawą alternatywą, często i tańszą. Polskie Koleje tym samym wychodzą naprzeciw wymaganiom pasażerów i tworzą ciekawe warianty wygodniejszego i tańszego podróżowania. Jedną z takich propozycji, jest „Wspólny Bilet Samorządowy”. 

1 sierpnia, dzięki porozumieniu ośmiu kolejowych przewoźników, tj. Arriva, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Mazowieckie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna i Warszawska Kolej Dojazdowa, uruchomiono ofertę „Wspólny Bilet Samorządowy”. Cena biletu wynosi 38 zł, a od ceny tej nie stosuje się żadnych ulg i upustów. Bilet jest imienny, a także ważny przez 24 godziny. Co ważne, początkowa data i godzina jego obowiązywania zależy albo od momentu zakupu, albo może zostać wskazana przez samego podróżnego. „Wspólny Bilet Samorządowy” można nabyć z siedmiodniowym wyprzedzeniem w biletomatach, kasach biletowych, przez Internet, a także w dodatkowych punktach sprzedaży przewoźników. W dniu wyjazdu można go kupić także w pociągu, za pośrednictwem aplikacji SkyCash i w aplikacji mobilnej iMKA Kolei Małopolskich.

„Wspólny Bilet Samorządowy” – od kiedy i gdzie obowiązuje?

W większości przypadków, datą rozpoczęcia sprzedaży biletów  jest 1 sierpnia. Koleje Wielkopolskie wprowadzą go jednak do swoich kas 4 sierpnia, Koleje Dolnośląskie 7 sierpnia (podobnie będzie w ich przypadku z aplikacją SkyCash), a Arriva, bilety do swojego internetowego kanału dystrybucji, a także do platformy e-podróżnik, wprowadzi 11 sierpnia. Płatność przez SkyCash w przypadku Kolei Małopolskich będzie możliwa dopiero od 1 września.

Bilet ważny jest na 62 liniach ośmiu kolejowych przewoźników, na terenie 12 województw. Łącznie, pociągi docierają aż do 950 stacji i przystanków kolejowych. Dodatkowo, bilety obowiązują także w regionalnych połączeniach autobusowych Arrivy. Liczba przejazdów jest nieograniczona, jednak przewoźnicy wyłączyli z obowiązywania biletu kilka przypadków. „Wspólny Bilet Samorządowy” nie obowiązuje bowiem w: pociągu „Słoneczny” Kolei Mazowieckich, pociągach ŁKA Sprinter, komercyjnych składach Arrivy (połączenie Bydgoszcz – Hel), w składach „KD-Specjal” i „Pociąg do Kultury” obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie, na odcinku Kraków Olszanica – Kraków Lotnisko w pociągach Kolei Małopolskich, komercyjnych składach Kolei Śląskich (takich jak np. pociąg „Giewont” z Katowic do Zakopanego)  i na odcinku Chałupki – Bohumin tego samego przewoźnika.

Jak widać, biorąc pod uwagę to, że w Polsce pojawia się coraz więcej ofert ułatwiających dalekie podróżowanie, dojazd do celu naszej wycieczki może być o wiele przyjemniejszy. Oprócz „Wspólnego Biletu Samorządowego”, w Polsce od niedawna obowiązuje także oferta „Razem w Polskę”, o której więcej możecie przeczytać tutaj.

A Wy co sądzicie o takich ofertach? Czekamy na Wasze opinie!

Źródło: biznes.onet.pl