W nocy z 19 na 20 maja 2020 doszło do dewastacji pomników – papieża Jana Pawła II oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. Sprawców było dwóch. Jeden z nich, dwudziestolatek, został już ujęty przez policję.

Zdewastowano pomniki – papieża Jana Pawła II i marszałka Józefa Piłsudskiego

Dwójka sprawców w nocy z 19 na 20 maja 2020 roku zdewastowała pomniki – papieża Jana Pawła II (znajdujący się niedaleko Centrum Sztuki Współczesnej) i marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy użyciu żółtej farby pomalowani oni oba pomniki oraz część chodnika. Jeden ze sprawców – dwudziestoletni mężczyzna znalazł się już w rękach policji. 18 maja obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, zaś 12 maja 85. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Obydwie postacie są niezwykle zasłużone dla naszej ojczyzny i mimo różnych kontrowersji należny im jest najwyższy szacunek.

Oświadczenie prezydenta Torunia – Michała Zaleskiego

To bezzasadny, zupełnie nie wiadomo skąd biorący się akt wandalizmu. Wandalizmu, którego nie powinno być w naszym mieście. Szanujemy obydwu wspaniałych Polaków, jesteśmy z nich dumni i dlatego wznieśliśmy na terenie Torunia ich pomniki. Dewastacja tych miejsc jest czymś, co powinno być potępione społecznie. Co nie powinno mieć miejsca w naszym mieście. – mówił w oświadczeniu prezydent naszego miasta Michał Zaleski.

Pomniki są już oczyszczane z farby.