Zastanawiałeś się kiedyś ile pomników Mikołaja Kopernika znajduje się w naszym kraju? I gdzie one się znajdują? Dlaczego akurat tam? Pozwolę sobie odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości!

Warszawa

Pomnik autorstwa Bertela Thorvaidsena wykonany z brązu. Posąg przedstawia siedzącego astronoma z sferą armiralną w prawej dłoni i cyrklem w prawej. Po obu stronach cokołu koloru czarnego znajdują się złote napisy w języku łacińskim NICOLAO COPERNICO GRATA PATRIA (Mikołajowi Kopernikowi Wdzięczna Ojczyzna). Są one umieszczone od strony ulicy Kopernika, natomiast od strony Pałacu Zamoyskich – MIKOŁAYOWI KOPERNIKOWI RODACY. Pomnik został ufundowany przez księdza Stanisława Staszica.

Kopernik w Warszawie

 

Olsztyn

Na Starym Mieście, w miejscu gdzie zbiegają się ulice Okopowa i Zamkowa, znajduję się ławeczka Mikołaja Kopernika. Została odsłonięta w ramach 650-lecia nadania miastu praw miejskich i 530-lecia urodzin astronoma. W dłoniach trzyma astrolabium i zwój papieru, a ubrany jest w długi płaszcz. Autorką tej rzeźby jest Urszula Szmyt.

Kopernik w Olsztynie

flickr.com/mslonina

Kraków

Z okazji 500-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego postawiono pomnik Mikołaja Kopernika w stroju żaka. Autorem tego pomysłu był historyk sztuki – Marian Sokołowski. Początkowo pomnik miał być fontanną. Oprócz niego w Krakowie znajdują się jeszcze dwie inne rzeźby astronoma. Jeden w kościele św. Anny prezentuje Uranię nakładającą mu na głowę koronę, a kolejny znajdujący się w klatce schodowej gmachu PAN przy ul. Sławkowskiej. Wykonał go Walery Gadomski w 1872 roku, a przedstawia siedzącego Kopernika z ręką wspartą na astrolabium i rozłożonej księdze.

Kraków_-_Pomnik_Mikołaja_Kopernika_01

Krosno

W tym mieście, posąg astronoma znajduję się na ulicy Piotra Skargi przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołajka Kopernika. Umiejscowiony jest na cokole od pasa w górę. Jego lewa ręka jest oparta na kuli ziemskiej, a drugą przysłania wzrok, patrząc w niebo. Został odsłonięty w 1973 roku z okazji ogólnopolskich obchodów 500 rocznicy narodzin odkrywcy. Z tej okazji, rok ten nazwano Rokiem Kopernikańskim.

Mikołaj_Kopernik,_Krosno

Łódź

Popiersie Kopernika znajduję się przed szpitalem jego imienia. Został on odsłonięty w 2002 roku, a jego autorką jest Jadwiga Janus.

Pomnik_Mikołaja_Kopernika_w_Łodzi

Piotrków Trybunalski

Tak jak i w Krośnie – pomnik został odsłonięty z okazji obchodu Roku Kopernikańskiego. Znjaduję się przed I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim.

Piotrków_Trybunalski_-_Pomnik_Mikołaja_Kopernika

Poznań

Nieznany jest autor tego posągu. Umiejscowiony jest on na ulicy Przełajowej 4, na skwerze przedzabudowaniami Zespołu Szkół Łączności. Jest to popiersie astronoma, a pod nim jest inskrypcja z jego nazwiskiem.

Mikolaj_Kopernik_monument,_Poznan

 

 Wrocław

Towarzystwo Miłośników Wrocławia wspólnie z Towarzystwem Miłośników Astronomii zainicjowało budowę pomnika. Posąg zrobiony jest ze sztucznego kamienia. Ma kształt sylwetki z stylizowanym układem heliocentrycznym, która zakończona jest popiersiem astronoma. W 1977 roku dodano tablicę z napisem: Wrocławianie Mikołajowi Kopernikowi 1473-1543

Wroclaw_ulWierzbowa_pomnikKopernika