Laurence Olivier Award, amerykańska Nagroda Tony – śledząc ważne wydarzenia teatralne na świecie warto pamiętać także o tych z własnego podwórka. Swoje statuetki wręczy bowiem niebawem toruński Teatr im. Wilama Horzycy. Jak co roku trafią one w ręce aktorów, sponsorów i przyjaciół instytucji.

Tygodnie ćwiczeń i prób, godziny zapamiętywania tekstu – tak przed każdym występem przygotowują się aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Wynagrodzeniem za ich trud są: wypełniona widzami sala i głośne brawa, które nie cichną jeszcze długo po zakończeniu spektaklu. Raz do roku członkowie zespołu mogą powalczyć jednak o inną, bardziej prestiżową nagrodę. Na przełomie marca i kwietnia odbywa się bowiem Gala Wilamów, podczas której wręczone zostają specjalnie zaprojektowane statuetki.

Wilamy to figurki z brązu, kamienia i srebra przedstawiające sylwetkę postaci kłaniającej się na tle kurtyny i reflektorów. Za ich projektanta uważany jest Zbigniew Mikielewicz, a po raz pierwszy do rąk zwycięzców trafiły w 2001 roku. Od tej pory, co roku przyznaje się je z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Podczas uroczystej gali dyrekcja Teatru wręcza statuetki instytucjom i osobom prywatnym, które w szczególny sposób włączyły się w działalność toruńskiego teatru. To wyraz uznania i wdzięczność oraz próba wyrażenia, jak istotna i ważna dla Teatru jest współpraca ze wszystkimi, dla których ważny jest los, rozwój i poziom artystyczny toruńskiej sceny.

Wilamy przyznawane są w czterech kategoriach, z czego w trzech z nich: Mecenas teatru, Przyjaciel teatru, Edukacja teatralna, wybór zwycięzców przypada w udziale organizatorom i powołanemu przez nich jury. W kategorii Najpopularniejsza aktorka lub Najpopularniejszy aktor nagrodę przyznaje natomiast publiczność, która w drodze głosowania wybiera swojego faworyta. Spisane na kuponach propozycje widzowie mogą umieszczać w ustawionej w foyer Teatru urnie. Na kuponie należy umieścić jedynie imię i nazwisko nominowanej przez nas osoby (pełną listę członków zespołu można znaleźć tutaj). Karty do głosowania znaleźć można w repertuarach oraz przy urnie w hallu teatru. Głosowanie na najpopularniejszego aktora lub aktorkę potrwa do 20 marca.

Uroczysta gala Wilamy 2016 odbędzie się 9 kwietnia

[fot. materiały organizatora]