To już prawie tradycja. Co tydzień grupa Pancerni „Festung” Toruń organizuje sprzątanie Fortu I. To właśnie ten budynek uczyniła przedmiotem swojej troski i opieki.

Sprzątanie Fortu I odbędzie się w sobotę, 8 września, o godz. 18:30. Po sprzątaniu odbędzie się pogadanka na niecodzienny, a jednak bliski życiu codziennemu temat: po co nosić nóż przy sobie oraz najciekawsze jego warianty w noszeniu codziennym. Dołączcie do wydarzenia i pomóżcie dowiedzieć się o akcji większej liczbie osób.

Grupa skupia osoby interesujące się sztuką przetrwania ideą survivalu, militariów i fortyfikacji. Powstała ona na Forcie I usytuowanym przy ul. Winnej 19 w toruńskiej Winnicy, znajdującej się w prawobrzeżnej części miasta.

Założona w lipcu 2018 r. przez Michała Juskowiaka członkowie Pancernych „Festung” Toruń wraz ze Związkiem Strzeleckim Rzeczypospolitej Jednostka 3202 Toruń oraz Grupą Rekonstrukcji Historycznej REX już wcześniej dbającej o zabytkowy budynek współorganizują cykliczne sprzątanie Fortu.

Na swoim fanpage’u (kliknij, dołącz) piszą o sobie tak:

Jako grupa chcemy pokazać nasze podejście do sztuki przetrwania, zielonego pro ekologicznego bytowania z naturą oraz przede wszystkim zbierać grono ludzi lubiących wyzwania i lubiących dobrą zabawę. Przyjdź, usiądź przy ognisku, posłuchaj opowieści o przetrwaniu w dziczy, pomyśl o własnej ścieżce w życiu.

Grupa Pancerni „Festung” Toruń jest otwarta na nowych członków, dlatego wszystkich zainteresowanych fortyfikacjami i militariami zachęca do dołączenia do ich grona.

Sprzątanie to tylko początek

O sprzątaniu Fortu opowiedziała nam ich uczestniczka Alicja Kostrzak – Dzięki pomocy wolontariuszy fort może odzyskać dawny blask. Akcje odbywają się dość regularne. W ostatnim czasie nawet co weekend, o ile stowarzyszenie nie wyjeżdża na rekonstrukcję.

Taka pomoc daje dużo satysfakcji. Można poznać to interesujące, tajemnicze miejsce. Efekt wysiłków jest widoczny i miły dla oka. Po sprzątaniu organizowane są np. wykłady o survivalu lub wspólne grille – zachęca do odwiedzenia fortu wolontariuszka Grupy Pancerni „Festung” Toruń.

Fort jest otwarty do zwiedzania – Przewodnicy oprowadzą wtedy po tajemniczych korytarzach i magicznych terenach tej historycznej perełki. Polecam zarówno pasjonatom historii jak i innym ludziom, bo to super miejsce – przekonuje nas i Was, drodzy czytelnicy, Alicja Kostrzak.

Kartka dla powstańca z Fortu

Na forcie organizowane są różne akcje. Odbyła się tam lokalna odsłona BohaterON, czyli kartki dla Powstańca. Można było obejrzeć wtedy rekonstruktorów w strojach z czasów Powstania Warszawskiego, pośpiewać pieśni powstańcze i, co najważniejsze, wypełnić kartki, które zostaną przekazane powstańcom. Akcja trwa do 2 października, a na samym forcie można taką kartkę wypełnić do 23 września.

Fort I słynnej Twierdzy Toruń powstał w 1892 r. jako Fort Ia König Wilhelm I. Wbrew nazwie jest najmłodszym ze wszystkich fortów Twierdzy Toruń. Fort oprócz funkcji militarnej (np. bateria dział szybkostrzelnych) służył jako magazyn, pomieszczenia gospodarcze, należąc po odzyskaniu niepodległości do polskiego wojska, a później do administracji cywilnej. Mieścił się tam także aż do 1991 r. zakład Centralnych Piwnic Win Importowanych, czyli po prostu winiarnia. Na Forcie kręcono sceny do filmu Prawo i Pięść z 1964 r. z Gustawem Holoubkiem

Więcej na temat Fortu I dowiecie się z fanpage’a poświęconemu temu miejscu.