Mamy 2015, czy 1995 rok? Sprawdzając zawartość sklepowych półek można nabrać wątpliwości. Lata 90. wracają do łask. Najwyraźniej nasz sentymentalny tydzień z tą kolorową dekadą zainspirował handlowców, bo do sklepów wróciły właśnie kultowe produkty tamtej epoki.

W marketach sieci Biedronka od wczoraj można nabyć słynne gumy balonowe Turbo. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku produkty tureckiej firmy Kent zyskały kultowy status, dzięki dołączanym do gum naklejek z samochodami. Opatrzone danymi technicznymi aut (oczywiście w języku sułtana Sulejmana) stały się podstawowym środkiem handlu wymiennego na tysiącach polskich podwórek. Pod koniec lat 90. gumie zarzucono szkodliwość dla zdrowia, co przyniosło kres sprzedaży w naszym kraju w 2007 roku. Produkowana jest jednak w Turcji do dziś, przez firmę Progum Gida.

2 lipca triumfalnie wróciła na półki polskich sklepów. Na początek w marketach Biedronka. Jest to cześć promocji z okazji 20-lecia sieci sklepów. W Biedronkach pojawiła się linia produktów Vintage, które były popularne w latach 90. Obok Turbo możemy nabyc także chipsy Chio, Pepsi-Colę w opakowaniach z epoki, Okocim w oldschoolowym stylu, konserwę Krakus i proszek do prania Dosia. Guma do żucia Turbo kosztuje 29 groszy. Będzie dostępna w sklepach do 8 lipca, więc warto się pospieszyć z zakupem.
[fot. Paula Gałązka]