Wybory samorządowe już za nami! Mieszkańcy Torunia spełnili swój obywatelski obowiązek, teraz jednak z pewnością są ciekawi, jak ich głosy na kartach wyborczych przedstawiają się dotychczas, po zliczeniu ich większości.

Wstępne wyniki wyborów samorządowych w Toruniu

Jeśli chodzi o wybory prezydenckie, jak podaje PAP według danych ze 100 na 121 komisji odwodowych, urzędujący prezydent, kandydat niezależny Michał Zaleski uzyskał 55% głosów, a Tomasz Lenz reprezentujący Koalicję Obywatelską 23% głosów. Pewne jest jedno – nie będzie zapowiadanej drugiej tury.

Wedle danych przytoczonych przez nowosci.com.pl (z 71 na 121 komisji) trzeci wynik uzyskał Zbigniew Rasielewski z PiS (8,54%), czwarty Sylwia Kowalska z My!Toruń (7,06%), piąty startujący z własnego komitetu wyborczego Sławomir Mentzen (3,57%) i Irena Paczkowska z Kukiz’15 (1,57%).

Prezydentem Torunia oficjalnie Michał Zaleski [Aktualizacja]

Prezydentem Torunia na kolejną, piątą już kadencję, został wybrany Michał Zaleski. Otrzymał 55,4% głosów, drugi Tomasz Lenz zanotował 23,8% poparcia, trzeci Zbigniew Rasielewski 8,5% głosów a czwarta Sylwia Kowalska 7%.

Frekwencja wyborcza jaka miała miejsce podczas wczorajszych wyborów w Toruniu była nieco niższa niż w skali kraju. Jak informuje PKW, w Toruniu wyniosła ona 53,88%, w województwie kujawsko-pomorskim 52,75%, a w Polsce wyniosła 54,67%. Dla porównania w Bydgoszczy zagłosowało 53,12% uprawnionych do głosowania.

Głosy w sejmiku wojewódzkim rozłożyły się następująco: pierwsze miejsce uzyskała Koalicja Obywatelska, drugie Prawo i Sprawiedliwość, a trzecie PSL. Trudno jednak na razie mówić o podziale mandatów.

Jak podawał portal nowosci.com.pl wstępny podział mandatów w Radzie Miasta Torunia prezentuje się w następujący sposób: Koalicja Obywatelska otrzyma 10 mandatów, KWW Michała Zaleskiego 8 mandatów, PiS 6 mandatów, a My!Toruń 1 mandat. Informacje te uzyskały potwierdzenie w wynikach oficjalnych podanych przez Miejską Komisję Wyborczą w Toruniu.

Najprawdopodobniej pełne, oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2018 będą znane nie wcześniej niż we wtorek wieczorem.

Źródła: nowosci.com.pl, pap.pl, pkw.pl, onet.pl.