Za cztery dni przypada 22. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. O tym, co działo się w mroźne grudniowe dni 1981 roku w naszym mieście i o losach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w tym burzliwym czasie już jutro opowie historyk z toruńskiej uczelni, Wojciech Polak.

Prof. dr hab. Wojciech Polak jest pracownikiem naukowym Instytutu Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1980-85 był studentem historii UMK, więc wydarzenia stanu wojennego w Grodzie Kopernika śledził jako świadek, a nawet uczestnik. Od 1980 roku był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK, w lutym następnego roku został członkiem Zarządu Uczelnianego NZS UMK. W latach 80. XX wieku był współpracownikiem podziemnych struktur „Solidarności” Regionu Toruńskiego i Regionu Olsztyńskiego.

Wykład prof. Polaka na temat wybuchu stanu wojennego w Toruniu i losów UMK w tamtym czasie odbędzie się 10 grudnia o 19.00 w Auli Darwina Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK (ul. Gagarina 9). Organizatorem wykładu jest Koło Naukowe Historyków Pamięci Sekcja Historii Wychowania.

[Fot. Wikimedia Commons]