Podczas wakacji odbył się plener, w ramach którego artyści z całej Polski przyglądali się przestrzeni miejskiej w Toruniu. W tym tygodniu w CSW zostaną pokazane efekty tej refleksji.

Projekt Obserwatorium Miejskie jest nawiązaniem do lata 1971 roku, kiedy w związku z nadchodzącą rocznicą 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, zorganizowano Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski. Wtedy chodziło o stworzenie projektów pomników, rzeźb i instalacji, które miały uświetnić obchody Wielkiego Jubileuszu Kopernikańskiego. Efekty zaprezentowano na wystawie „Propozycje dla Torunia”. Wracając do tego pomysłu, Fundacja smacznego! I artyści z grupy PRZEprojekt, chciano przypomnieć zapomnianą część artystycznej historii regionów. Temat na czasie, tym bardziej że w Grodzie Kopernika wciąż trwa dyskusja na temat zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

Tak jak w roku 1971, tak i tym razem, efekty zostaną zaprezentowane podczas poplenerowej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej. Powtórzenie tego projektu zaowocowało nowymi propozycjami. Prace opowiadają o historii miasta, jego tradycji, ale także komentują teraźniejszość i analizują aktualne problemy. Wystawa składa się z dokumentacji plenerowych działań oraz projektów. Dodatkowo zaprezentowane zostaną pomysły z 1971 roku.

Otwarcie wystawy już w piątek, 14 listopada o godzinie 19. Dla zainteresowanych ekspozycja pozostanie w CSW do 30 listopada.

[fot. Fundkacja smacznego!]