Punkty aktywności lokalnej to miejsca, w których torunianie będą mogli spotkać się z innymi osobami i przyjemnie spędzić czas. W Toruniu ma ich powstać aż 13 – po jednym w każdym z okręgów.

Wadą rozwoju nowoczesnych technologii jest postępująca alienacja i zanik więzi międzyludzkich, w tym sąsiedzkich. Punkty aktywności lokalnej mogłyby nieco pomóc zmniejszyć ten problem. Miejsca te byłyby dostępne bezpłatnie, przez siedem dni w tygodniu.

To, jak będą wyglądały punkty oraz co się w nich znajdzie, będzie zależało od mieszkańców. Zostaną bowiem przeprowadzone konsultacje społeczne. Na pewno w budynkach pojawią się kanapy, stoły, krzesła, regały, książki, multimedia i gry planszowe. Miasto nie wyklucza stworzenia w punktach minikuchni – nie od dziś wiadomo, że wspólne przygotowywanie posiłków oraz jedzenie zbliża ludzi do siebie.

Gdzie powstaną pierwsze punkty aktywności lokalnej?

W 2019 roku mają powstać trzy pierwsze punkty aktywności lokalnej w Toruniu. Nie wiadomo na razie, jaka będzie ich lokalizacja. Wybór miejsca nastąpi po rozpisaniu budżetu.

Ile to wszystko będzie kosztować?

Nie jest jeszcze znana dokładna kwota, którą Magistrat przeznaczy na rozwój punktów aktywności lokalnej. W Warszawie koszt utrzymania takiego budynku to od 150 tys. do 200 tys. złotych rocznie.

Punkty aktywności lokalnej – system funkcjonowania

Wiele będzie zależeć od samych mieszkańców. To oni będą decydowali o tym, jak chcą spędzać czas w punktach aktywności lokalnej i co jest im potrzebne. Jednak na początku w każdym miejscu będzie obecny animator, osoba prowadząca punkt.