W przyszły weekend Toruński klub Lizard King zaszczyci swoją obecnością zespół Pustki. Przybywa on, aby po raz pierwszy w Toruniu zagrać materiał z najnowszej płyty pt. Safari.

 

Zespół Pustki został założony w 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Pierwszego składu dopełniali klawiszowiec Łukasz Nowak, perkusista Grzegorz Śluz oraz Milena Łukasiewicz, grająca na instrumentach perkusyjnych. Jako, że próby formacji odbywały się w komórce zwanej kolokwialnie „pustkami”, muzycy postanowili nazwać swój zespół – Pustki.

 

Debiutancki album Studio Pustki został wydany w 2001 roku. Na albumie zaprezentował się już nieco inny skład, ponieważ na instrumentach klawiszowych Łukasza Nowaka zastąpił Daniel Pigoński. Album zebrał wiele pozytywnych recenzji w muzycznej prasie, chociażby w „Teraz Rocku”, gdzie Grzegorz Kluska porównał muzykę tego zespołu do klimatów zespołów MC5, The Stooges czy The Velvet Underground.

W międzyczasie doszło do kolejnych zmian w zespole, jednak z biegiem czasu grupa wydała album 8 Ohm, na którym oprócz standardowego rockowego instrumentarium można było usłyszeć również dźwięki saksofonu, skrzypiec, filharmonii i wibrafonu. Śladowo płyta nawiązywała do estetyki post-rocka i rocka progresywnego, jednocześnie trzymając się typowych dla zespołu melodyjnych piosenek. Sami muzycy uważali ten album za wyraz tzw. Muzyki Ściany Wschodniej. Na tej płycie również po raz pierwszy użyczyła swojego głosu Barbara Wrońska, która stała się pełnoprawną członkinią tego zespołu.

Późniejszy etap zespołu to klasyczny już dla dzisiejszej muzyki alternatywnej album Do Mi No, wydany w 2006 roku i Koniec Kryzysu wydany w 2008 roku. Zespół zebrał znakomite recenzje, został nominowany do wielu prestiżowych nagród, takich jak Paszport Polityki czy Fryderyk. Muzycy również występowali na festiwalach takich jak Open’er, brali udział w Tribute to Joy Division oraz nagrali dwa utwory na projekt Wyspiański wyzwala, gdzie słowa do utworów są wierszami Stanisława Wyspiańskiego.

Wyspiański wyzwala to jednak nie była ich jednorazowa przygoda z wykonywaniem piosenek polskich poetów. W 2009 roku grupa Pustki wydała album Kalambury, na którym zespół użył wierszy polskich poetów, takich jak Stanisław Wyspiański, Władysław Broniewski, Bolesław Leśmian czy Julian Tuwim.

 

Kończąc podsumowanie dyskografii Pustek, warto poświęcić chwilę albumowi, z którego utwory zespół po raz pierwszy wykona w Toruniu. Safari to wydany w marcu tego roku album, który zespół skomentował tak: „nowa płyta to zawsze wyzwanie, szczególnie dla takiego zespołu jak my, który nie lubi się powtarzać. Jak zwykle chcieliśmy, żeby album był inny niż wszystkie poprzednie. Tyle rzeczy wydarzyło się w międzyczasie, tyle koncertów zagraliśmy, tyle zmieniło się w życiu każdego z nas, rodziny, macierzyństwo, więc zmiany nastąpiły naturalnie. Postanowiliśmy mocniej niż kiedykolwiek postawić na piosenki, siłę melodii i tekstu. Chcieliśmy też grać w inny sposób, inaczej podejść do instrumentów i więcej pracy włożyć w produkcję płyty. Nie mogliśmy zdecydować się na producenta, więc album miksowaliśmy z trzema różnymi osobami.” Album współprodukowali: Eddie Stevens (Moloko, Roisin Murphy, Zero 7), Adam Toczko (Kult, Pogodno) oraz Bartek Dziedzic (m.in. Brodka).

 

Czy udało im się to? Przekonacie się już 12 września o godzinie 20:00 w klubie Lizard King. Bilety w przedsprzedaży dostępne w cenie 30 zł, zaś w dniu koncertu w cenie 35 zł.