Jak co roku pismo „Wspólnota” przygotowało ranking dotyczący bogactwa poszczególnych samorządów. Z zestawienia możemy dowiedzieć się nie tylko na jakim miejscu uplasowało się nasze województwo czy miasto Toruń, ale także jak pośród niemałej konkurencji wypadły powiatowe miasta czy gminy wiejskie naszego regionu.

Ranking zamożności samorządów

Przy tworzeniu rankingu zamożności zastosowano tę samą metodę, co w poprzednich latach. Jak można przeczytać na stronie portalsamorzadowy.pl:

„Ponownie pominięto więc wpływy z dotacji celowych, które szczególnie w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają silny, choć chwilowy wpływ na wielkość dochodów. Uwzględniono tylko dochody własne i otrzymywane subwencje, które według autorów rankingu – prof. Pawła Swianiewicza i dr Julity Łukomskiej – lepiej oddają hasło zamożność”

Stworzono w związku z tym ranking najbogatszych polskich województw, miast, powiatów i gmin. Bardzo dobrym wynikiem może cieszyć się wśród najbogatszych samorządów nasze województwo: kujawsko-pomorskie zajęło w rankingu trzecie miejsce z kwotą 297,95 zł „na głowę”. Na podium wyprzedziło je tylko województwo mazowieckie, które zajęło pierwsze miejsce, a także pomorskie, osiągające drugą pozycję. Warto wspomnieć, że to spora poprawa dla naszego samorządu, ponieważ rok temu kujawsko-pomorskie zajęło ósme miejsce.

Wśród miast wojewódzkich Toruń i Bydgoszcz zajęły bardzo zbliżoną lokatę. Bydgoszcz znalazła się na 16. miejscu (4861,51 zł), a Toruń na 17. (4620,95 zł) wspólnie wyprzedzając jedynie ostatni w rankingu Gorzów Wielkopolski. Wśród miast wojewódzkich najbogatsza, niezmiennie od 2010 roku, jest Warszawa.

Bardziej zadowalającym dla siebie wynikiem może cieszyć się 25-tysięczne Świecie. W kategorii miast powiatowych Świecie zajęło 11. miejsce (4397,43 zł) i awansowało aż z 20. pozycji! Jeśli chodzi z kolei o miasta na prawach powiatu, w naszym województwie najbogatszy okazał się Grudziądz. Z kwotą 4940,94 zł znalazł się na 16. miejscu. Włocławek zajął 18. miejsce, a najgorzej w rankingu Wspólnoty wypadł Inowrocław. Wśród miast powiatowych zajął 90. miejsce – zamożność to 3394,31 zł na głowę.

Wśród gmin wiejskich najwyższa lokata należy do Osielska. Gmina zajęła w zestawieniu 32. miejsce, jednak jest to i tak spadek o dwa miejsca w porównaniu do poprzedniego rankingu.

Cały ranking możecie odnaleźć tutaj.

Źródło: businessinsider.com.pl, bydgoszcz.tvp.pl