W zdrowym ciele, zdrowy duch. Aby zapewnić sobie dobre samopoczucie warto jednak zadbać także o otaczające nas środowisko. Dlatego powstała akcja Recykling daje owoce. Zużyte baterie, niedziałające sprzęty elektryczne – w wyznaczonych punktach będzie można wymienić je na garść zdrowych owoców. Studenci UMK będą mieli okazje dołączyć do akcji już 14 listopada.

Recykling daje owoce to ogólnopolska akcja na rzecz ochrony środowiska, mająca zachęcić Polaków do większej dbałości o otaczającą ich naturę. W Nysie, Gliwicach, Oleśnicy i Toruniu powstaną specjalnie oznaczone punkty, w których mieszkańcy będą mogli dokonać wymiany. W zamian za dostarczenie starych sprzętów elektrycznych lub elektronicznych oraz zużytych baterii, otrzymają oni porcję owoców – słodkiego symbolu zdrowego stylu życia. Zbiórka ma pomóc w zgromadzeniu jak największej ilości urządzeń i właściwym ich zutylizowaniu. Przedmioty te, na co dzień poniewierające się na strychach i w piwnicach domów, po wyrzuceniu długie lata zalegają na wysypiskach. Ich samoczynny rozkład jest praktycznie niemożliwy. Dzięki zbiórkom mogą jednak trafić w odpowiednie dla nich miejsce, odciążając tym samym zasypane śmieciami środowisko. Akcja Recykling daje owoce ma także uzmysłowić Polakom jak duży wpływ mają oni na otoczenie w którym żyją. I jak proste jest podejmowanie odpowiedzialnych decyzji. Organizatorami akcji są: Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, Fundacja Institute of Effective Asset Management oraz Wydziałowe Koło Naukowe Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności. Recykling daje owoce wspiera także Dominik Dobrowolski, znany polski ekolog oraz Europejska Platforma Recyklingu.

Akcja Recykling daje owoce adresowana jest głównie do ludzi młodych. Zbiórki odbywać się będą w szkołach, na uczelniach lub w bibliotekach. Torunianie stoisko znajdą na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (ul. Gagarina 13a), gdzie elektrośmieci przyjmowane będą 14 listopada w godzinach 11:00-15:00.

[foto. flickr.com]