Jak co roku wspaniali artyści wystąpią na Uniwersyteckim Koncercie Charytatywnym dla potrzebujących pomocy maluszków. Tegoroczna edycja koncertu, który odbędzie się 12 grudnia dedykowana będzie Tosi Olszewskiej, córeczce absolwentki UMK.

Tosia ma roczek. Urodziła się z zespołem wad genetycznych (mutacja genu FGFR2). Ich konsekwencją jest przedwczesne zrośnięcie szwów czaszkowych, które skutkuje zniekształceniem główki i twarzy. Środkowa część twarzy jest niedorozwinięta. Dodatkowo kciuki maleństwa są poszerzone i zniekształcone, a palce wskazujące mają zrośnięte stawy. Tosia przeszła już dwie operacje, wykonane przez zespół chirurgów w Szczecinie. W najbliższym czasie zostanie poddana trzeciej, którą przeprowadzą również polscy lekarze. Jednak ostatecznie ratunkiem dla dziewczynki jest kosztowna operacja w USA, w jednej z nielicznych na świecie klinik podejmujących się tego typu zabiegów. Mama Tosi, Anna Olszewska poprosiła o pomoc swoją uczelnię, Uniwersytet Mikołaja Kopernika. W liście do Rektora napisała:

Skala potrzeb finansowych jest tak duża, że nasze nadzieje mogą wydać się infantylne, ale jak żyć bez nadziei?  Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co jeszcze można uczynić – przyniosło mi myśl – gdzie udać się, jak nie do swojej Alma Mater. Jako studentka Uniwersytetu uczestniczyłam w pięknym dziele pomocy niepełnosprawnym dzieciom w Grabiu. Było ono dla mnie nie tylko najlepszą lekcją wrażliwości społecznej, ale powodem do dumy z naszej Uczelni – Instytucji, która daje wspaniały przykład solidarności z człowiekiem w potrzebie, tym z nas najmniejszym. Teraz moja roczna córeczka Tosia jest tą najmniejszą.

Odpowiedzią na apel pani Anny będzie XIV Uniwersytecki Koncert Charytatywny.

– W przekonaniu, że stanie się on prawdziwą demonstracją solidarności społeczności akademickiej naszej Uczelni nadaliśmy koncertowi tytuł „Jesteśmy razem” – mówi prof. Włodzimierz Karaszewski, inicjator i główny organizator Uniwersyteckich Koncertów Charytatywnych.

Dla dziewczynki zagrają Renata Przemyk z zespołem oraz aktorzy Teatru Baj Pomorski pod kierownictwem muzycznym Krzysztofa Zaremby. Wydarzeniu towarzyszyć będą aukcje ofiarowanych przedmiotów. Dochód z koncertu i aukcji przeznaczony będzie na leczenie i rehabilitację Tosi Olszewskiej.

Koncert odbędzie się 12 grudnia o godz. 19:00 w Auli UMK (Gagarina 11)Bilety w cenie 50 zł (normalny) i 30 zł (studencki) będą wkrótce dostępne w kasach klubu Od Nowa (ul. Gagarina 37) oraz w sklepie Pamiątki przy Flisaku (Rynek Staromiejski 1). A także – dla pracowników UMK – od 23 listopada w Dziale Socjalnym (56 611-42-48).

Pomoc finansową w każdej wysokości przekazywać można w postaci wpłat na dedykowane Tosi konto banku PEKAO: 90 1240 1936 1111 0010 6156 2735.

[fot. umk.pl]