Wszyscy wiemy, że punk rock powstał w latach 70. XX wieku w Anglii… Czy na pewno? Dwie zbuntowane kapele z Krakowa i Warszawy udowadniają, że punkowa rebelia narodziła się tak naprawdę dekady temu w naszym kraju! Hańba! i Criminal Tango wystąpią w klubie Dwa Światy. 

W 1931 roku na krakowskim Podgórzu powstała orkiestra podwórkowa. Nie była to jednak kolejna zwykła kapela, lecz orkiestra zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa otaczającej ją rzeczywistości międzywojennej Polski, która była o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam dzisiaj zdawać… Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej. Były one nie tylko erą rozkwitu kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów Sanacji i jej imperialistycznych zapędów. Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium (banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje – punkowe, folkowe, klezmerskie, aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej „literackim” okresie w historii Polski.

Criminal Tango piszą o sobie: „zgraja stołecznych obiboków grających mieszankę punk rocka, rockabilly, z domieszką swingu i utrzymane w charakterze Grzesiuka”. Zespół istnieje od października 2010 roku, rok później wydał minialbum „Warszawscy Bikiniarze”. W lutym 2013 roku ukazał się pierwszy pełnowymiarowy album grupy „W granicach rozsądku”. Criminal Tango aktualnie promuja drugie wydawnictwo „Kultura za kulturę”.

Supportem będzie Zakład Produkcyjny, zespół grający w stylu punka 77 z Grudziądza.

19 lutego 2016, piątek
godz. 20:00
klub Dwa Światy, ul. Ducha Św. 10/12
bilety:
20 pln – przedsprzedaż
25 pln – w dniu koncertu
dostępne w barze klubu codziennie od 16:00 do zamknięcia