Na ulicach miasta Mikołaja Kopernika ponownie zagoszczą sekundniki. Zostaną umiejscowione na trzech skrzyżowaniach – Legionów-Podgórna, Legionów-Żwirki i Wigury, a także na al. św. J. Pawła II.

Pierwszy taki wyświetlacz, w naszym mieście, został zamontowany w 2009 roku na skrzyżowaniu Szosa Chełmińska-Odrodzenia. Został bardzo pozytywnie odebrany przez kierowców. Przyczyniło się to do zwiększenia ich liczby.

–  Wspomniane skrzyżowanie czekało na przebudowę. Było niebezpieczne. Zamontowanie wyświetlacza było trafionym pomysłem, do czasu przebudowy tego miejsca udało się usprawnić ruch i co najważniejsze poprawić bezpieczeństwo -mówi dla tylkotorun.pl Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD.

Sekundniki w Toruniu od 3 lat nieobecne

Dodaje, że ograniczenie stanowiło tylko to, że można było je montować wyłącznie na sygnalizacjach stało czasowych. Jednak, w 2014 roku, rozpoczęła się dyskusja na temat legalności tych urządzeń. W związku z nią – wojewoda kujawsko-pomorski – zobowiązał Toruń, aby zostały usunięte.

– Pod koniec maja b.r. Minister Infrastruktury i Budownictwa podpisał rozporządzenie w sprawie sekundników. Decyzja ta umożliwia legalne przywrócenie wyświetlaczy. -Od 2014 roku wiele się zmieniło na naszych ulicach. W związku z realizacją wielu inwestycji sygnalizacje stało czasowe ustąpiły miejsca sygnalizacjom inteligentnym akomodacyjnym, które dostosowują się do natężenia ruchu. W tej chwili w Toruniu mamy trzy miejsca, gdzie mogą powrócić wyświetlacze. Legionów-Podgórna, Legionów-Żwirki i Wigury oraz na al. św. J. Pawła II -wyjaśnia Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD.

Sekundniki powracają do Torunia! Co o tym myślicie?

[Fot. Mateusz Kosowicz]