Pod hasłem „Folk Metal Obojga Narodów” już 8 października w Lizard Kingu czeka nas prawdziwe muzyczne święto. Swoje siły sprzymierzą reprezentanci metalu z wpływami rodzimej muzyki folk z dwóch bratnich krajów – Polski i Białorusi.

Percival Schuttenbach to marka, której nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi folk metalu. Lubińska grupa łączy ostre heavymetalowe dźwięki z dźwiękami tradycyjnych słowiańskich instrumentów, a za teksty często służy jej oryginalna ludowa twórczość. Percival Schuttenbach powstał w 1999 roku, nazwę zapożyczył z prozy Andrzeja Sapkowskiego. Pierwszy album zespołu, Reakcja pogańska ukazał się w 2010 roku i zyskał uznanie miłośników folku. Dotychczas grupa wydała 4 oficjalne albumy studyjne (ostatni, Svantevit w 2013 roku), jednak to nie wyczerpuje aktywności członków zespołu – Mikołaja Rybackiego, Katarzyny Bromirskiej, Joanny Lacher, Christiny Bogdanovej i Andrzeja Mikityna. Od 2006 roku funkcjonuje Percival, czyli tworzony przez muzyków Percivala Schuttenbacha zespół muzyki wczesnośredniowiecznej. Ma on w dorobku obok własnych albumów także współpracę ze słynnym Donatanem nad kultowym już albumem Równonoc. Ostatnio zespół zasłynął współpracą w tworzeniu soundtracku gry Wiedźmin 3 – Dziki Gon. W grze usłyszeć będzie można dobrze znane utwory grupy, jak i zupełnie premierowe kawałki.

Z kolei Białoruś reprezentować będzie formacja Livintroll. Grupa powstała w Mińsku w 2005 roku. Początkowo wykonywała tradycyjną muzykę białoruską w nowoczesnych aranżacjach. Dwa lata później przeszli na metalową stronę mocy. Gitarowy czad wciąż łączą z rodzimą tradycją, a przesterowane gitary na scenie sąsiadują z białoruskimi instrumentami ludowymi. W 2009 roku ukazał się pierwszy album zespołu, Rock’n’Troll. Ostatnia jak dotąd płyta, pt. Czornaja panna został wydany w ubiegłym roku, i zadedykowany tragicznie zmarłemu basiście zespołu, Alehowi Klimczance.

Impreza rozpocznie się w klubie Lizard King (ul. Kopernika 3) w środę, 8 października o godzinie 19.00. Bilety w cenie 30 (przedsprzedaż) i 35 zł.