Innowacyjny projekt komunikatora kontrolowanego za pomocą naszych oczu, został zwycięzcą  w konkursie Fundacji Sektor 3.0 zorganizowanym między innymi przez Google i Orange.

Plebiscyt zakładał wykorzystanie zdobyczy technologii, aby działać w służbie społeczeństwa, wpisując się w ideę „Tech for good”.

Nagrodzeni

Zwycięzcami została grupa naukowców pracujących na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika – dr Bibianna Bałaj z Wydziału Humanistycznego i dr hab. Jacek Matulewski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz terapeuci Fundacji „Światło” Monika Kwilińska, Anna Betlejewska pod kierownictwem Anny Grajpel-Dybowskiej.

Czym zyskali sobie uznanie jury, dzięki temu wygrywając nagrodę? Kontrolowany wzrokowo komunikator.  Wzrokowe klawiatury mają służyć tworzeniu SMS-ów bądź krótkich wiadomości e-mail. Zaprojektowany został również nowy system tworzenia komunikatów, które dotyczą potrzeb czy emocji. Ma to na celu m.in podtrzymywanie relacji chorego z bliskimi. Czemu jest to tak ważne? Ze względu na działania terapeutyczne czynione wobec pacjentów, którzy poprzez utratę możliwości komunikacji, mają m.in obniżony nastrój czy stany przygnębienia, przez co rehabilitacja jest utrudniona.

Powołując się na dane NFZ, w Polsce około 5 000 pacjentów jest wyłączonych z wszelkich czynności – unieruchomieni leżą w szpitalnych łóżkach. Nowatorski pomysł pomoże ludziom po wypadkach, wylewach bądź osobach cierpiących na choroby neurodegeneracyjne w wysokim stadium rozwoju, a którzy zdani są tylko na narządy wzorku. Ich jedyną formą porozumiewania się z innymi są oczy – kontrolowane ruchy gałek ocznych. Po stronie odbiorców komunikatu, np. najbliższych chorego czy opiekunów, nie jest konieczne posiadanie urządzenia czy oprogramowania.

W Toruniu chorych w nieprzerwanej śpiączce, wymagających rehabilitacji przyjmuje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Fundacji “Światło”. W ostatnim czasie ośrodek opiekuńczy opuściło 66 pacjentów . Fundacja współpracuje z zespołem Laboratorium Neurokognitywnego, działającym w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK.