Chcesz spędzić sobotni wieczór inaczej? Marzysz o podróży intelektualnej, spotkaniu z kimś wyjątkowym, rozmyślaniach egzystencjalnych lub powrocie do historii? Nie zwlekaj, spotkanie z Agatą Tuszyńską to propozycja dla Ciebie!

Teatr Muzyczny wraz z Archiwum Emigracji przy Bibliotece UMK organizują spotkanie z popularną pisarką, poetką, reportażystką, która w swoich książkach łączy zainteresowanie biografistyką oraz reportażem literackim. Tuszyńska współpracuje  m.in. z Tygodnikiem Powszechnym”, „Zeszytami Literackimi”, „Kresami”, „Odrą”, a wcześniej także z „Paryską Kulturą”.

Literacko debiutowała w roku 1990 biografią warszawskiej aktorki Marii Wisniowskiej. W tym samym roku wydała również „Rosjan w Warszawie”, opisując życie i kulturę stolicy w okresie zaborów. W 1994 powstała książka „Singer: pejzaże pamięci”. Jej praca cechuje się szerokim doborem materiałów i precyzją. Materiały do książki o nobliście urodzonym w Polsce i wykładającym w jidysz, Isaacu Bashevisie Singerze zbierała w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu oraz na polskiej prowincji. Było warto, bo publikacja doczekała się również wydań w Stanach Zjednoczonych oraz Francji. Tematyką polskich Żydów zajmowała się również później, zawarła tę kwestię zarówno w tomie „Kilka portretów z Polską w tle”, ale także w bestsellerze „Rodzinna historia lęku”, który jest wielowymiarową opowieścią o jej polskich oraz żydowskich przodkach. O Irenie Krzywickiej, polskiej feministce, pisarce i wieloletniej przyjaciółce Tadeusza Boya-Żeleńskiego pisała dwukrotnie. Pierwszy raz w „Wyznania gorszycielki” będących wspomnieniami Krzywickiej, a później, po jej śmierci, w „Długim życiu gorszycielki”. W tym przypadku również wyruszyła w podróż, by dotrzeć do źródeł – informacje zbierała w podparyskiej miejscowości, gdzie pisarka mieszkała od lat 60. „Tyrmandowie. Romans amerykański” to opowieść o ostatnim okresie życia Leopolda Tyrmanda, autora wyjątkowego „Złego”, powieści dziś niestety niedocenianej. Sam pisarz był postacią intrygującą, interesującą, a czasem i kontrowersyjną, jak na czasy PRL-u, w których żył przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Publikacja Tuszyńskiej dotyczy jego związku z Mary Ellen Fox, a stworzono ją na podstawie listów Tyrmanda i jego żony oraz jej wspomnień o mężu.

Agata Tuszyńska nigdy nie bała się dotykać tematów trudnych. W bardzo osobistej książce noszącej tytuł „Ćwiczenia z utraty” opisała walkę z chorobą nowotworową stoczoną przez jej męża. Utwór wydano również po francusku i koreańsku.

Najbardziej kontrowersyjną książką Tuszyńskiej stała się „Oskarżona: Wiera Gran”. To historia śpiewaczki z warszawskiego getta, którą oskarżono o kolaborację z Niemcami. Autorka zadbała o wiarygodność przekazu oraz obiektywizm. Publikację oparto na rozmowach z główną bohaterką, ale również wykorzystano relację świadków, dokumenty archiwalne, zeznania sądowe. „Oskarżoną: Wierę Gran” wydano także w wielu innych krajach.
Popularność tej książki na pewno dostrzegą uczestnicy spotkania z autorką. Wydarzenie urozmaici koncert najpopularniejszych utworów Wiery Gran w wykonaniu Aleksandry Lis z akompaniamentem Tomasza Lewandowskiego.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 11 lipca o godzinie 20 w Teatrze Muzycznym (ulica Żeglarska 8). Wstęp wolny!