Na cmentarzach czasem widzimy groby bez tabliczek, w których nie wiemy, kto jest pochowany. Taka właśnie mogiła znajduje się w okolicach ulicy Łódzkiej.

W lesie w Czerniewicach znajduje się usypany z ziemi grób wraz z krzyżem. Internetowej społeczności skupionej na grupie na Facebooku „Toruńskie Ogłoszenia” dała o niej znać Joanna Roch. Tak opisała położenie zapomnianej mogiły:

Krzyż znajduje się w lesie przyległym do ulicy Łodzkiej, kawałek przed skrzyżowaniem ze Zdrojową (perspektywa ze strony mostu). Widoczne na zdjęciu ogrodzenie należy do firmy Revoy (Łódzka 8/3).

Jak czytamy w odpowiedzi na post, grób ma być mogiłą żołnierza poległego w kampanii wrześniowej w 1939 r. Wcześniej na grobie znajdował się drewniany krzyż i tabliczka.

Dwa tropy

Joanna Roch opowiada nam, jak natknęła się na to miejsce – Na grób, a może bezpieczniej, symboliczny kopiec z krzyżem, natknęłam się kilka lat temu. Jechałam autobusem linii nr 11 i, gapiąc się w okno, zauważyłam krzyż miedzy drzewami. Po kilku takich „naocznych” spotkaniach postanowiłam sprawdzić zjawisko z bliska. Od tamtej pory byłam tam kilkukrotnie, a w okolicach Wszystkich Świętych odwiedzałam to miejsce razem z kilkoma pacjentami oddziału terapeutycznego dla młodzieży w Czerniewicach, gdzie pracuję, żeby jakkolwiek zadbać o tę przestrzeń.

Drugim, poza żołnierskim, tropem, na jaki natknęła się poszukiwaczka informacji o zapomnianym grobie, były przypuszczenia staruszki, odwiedzającej mogiłę. Według nich krzyż miałby upamiętniać śmierć na drodze, co jednak może być mało prawdopodobne z uwagi na oddalenie miejsca od drogi.

Inicjatorka akcji planuje rozwiesić ogłoszenia o poszukiwaniach na przystankach czerniewickich.  – W końcu staruszkowie nie zawsze mają dostęp do Facebooka. Inną opcją jest ksiądz z tamtejszej parafii (przyp. red. parafii pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej i św. J. Escrivy), może on jakoś pomoże w poszukiwaniach. Ewentualnie liczę na jakiegoś historyka-pasjonata. – Roch mówi nam o swoich planach.

Joanna Roch apeluje o pomoc w znalezieniu informacji na temat tego zapomnianego grobu, do czego przyłączamy się i my. Jeśli wiecie więcej na temat mogiły położonej w okolicy ul. Łódzkiej, dajcie nam znać w komentarzu lub w wiadomości wysłanej pod adres: redakcja@spodkopca.pl. Być może razem uda nam się przywrócić pamięć osobie pochowanej na obrzeżach czerniewickiego lasu.

[Fot. Joanna Roch]