Poniedziałek to dobry czas na podsumowanie tego co działo się w sporcie w ostatni weekend.

Michał Kwiatkowski – kolarstwo

Michał Kwiatkowski wyraźnie jest w gazie. Po niedawnej wygranej w wyścigu Vuelta ao Algavre w Portugalii, teraz przyszedł czas na zwycięstwo w kolejnych zawodach. Polski kolarz występujący w grupie  Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team był najlepszy w jednodniowych zmaganiach w ramach wyścigu Strade Bianche.

Kwiatkowski od samego początku zawodów starał się trzymać czołówki. Kiedy w ostatnim etapie wyścigu Słowak Peter Sagan postanowił uciec pozostałym rywalom, Polak jako jedyny mu na to nie pozwolił. Dwaj kolarze kwestię wygranej rozegrali więc między sobą. Michał zaatakował w odpowiednim momencie i linię mety przekroczył samotnie, z dziewiętnastoma sekundami przewagi nad drugim kolarzem.

Polski Cukier SIDEn Toruń – koszykówka mężczyzn

Spory sukces odnieśli koszykarze Polskiego Cukru SIDEn Toruń. Po raz pierwszy w historii zdołali oni wygrać w hali w Pruszkowie. Nasi zawodnicy pokonali tamtejszy Znicz 63-72.

Kluczowa okazała się być pierwsza kwarta, którą goście zdołali wygrać aż 12-22. Chociaż pierwsze minuty należały do Pruszkowa, który prowadził 10-5, to w kolejnych gra toczyła się już pod dyktando lidera tabeli. Świetna seria czternastu punktów z rzędu pozwoliła wyjść na prowadzenie 10-19 i w zdecydowany sposób osłabić morale gospodarzy.

Dzięki dziesięciopunktowej przewadze z pierwszej części, kolejne kwarty toruńska drużyna mogła rozgrywać dużo spokojnie, kontrolując jedynie wydarzenia na parkiecie. Podopieczni Grzegorza Sowińskiego wygrali kolejne dwie kwarty i przed ostatnią z nich prowadzili 43-59.

Gospodarze starali się jeszcze podjąć walkę w ostatnich dziesięciu minutach, lecz przewaga punktowa torunian była już zbyt wielka. Nawet wygrana w ostatniej części siedmioma punktami pozwoliła tylko zniwelować różnicę do dziewięciu oczek.

Dzięki wygranej Polski Cukier SIDEn pozostaje liderem I ligi z bezpieczną, dwupunktową przewagą nad drugim zespołem z Krosna. Na trzy kolejki przed końcem torunianie są wiec już praktycznie pewni wygranej w rundzie zasadniczej. A przypieczętować to będą mogli już niedługo, podczas meczu z AZS Politechniką Big Plus Poznań. Spotkanie odbędzie się 15 marca o 18:00 w „Spożywczaku”.

Znicz Basket Pruszków – Polski Cukier SIDEn Toruń 63-72 (12-22, 15-17, 16-20, 20-13)

PC SIDEn: Perka 18, Bochno 14, Jarecki 14, Wojdyła 12, Stępień 5, Lisewski 4, Wilczek 3, Śmigielski 2, Djurić 0, Plebanek 0.

AZS UMK Consus PBDI Toruń – koszykówka mężczyzn

W ostatnim meczu rundy zasadniczej II ligi koszykówki Akademicy ulegli Polonii Warszawa 54-71. Porażka oznacza, iż do play-offów torunianie przystąpią z siódmego miejsca.

Mecz miał bardzo duże znaczenie, bowiem w przypadku wygranej AZS UMK miał szansę nawet na piąte miejsce. Niestety rywale byli także bardzo zmotywowani, bowiem tylko zwycięstwo pozwalało im na zajęcie ósmego miejsca. I to właśnie goście ze stolicy dopięli swego, kontrolując w pełni przebieg spotkania. Osłabieni gospodarze nie mieli praktycznie zbyt wielkich szans na końcowy sukces, przegrywając każdą kolejną kwartę. Żal zwłaszcza trzeciej części meczu, kiedy to rywale trafili zaledwie jedenaście punktów.

Siódme miejsce w tabeli oznacza, iż w pierwszej rundzie play-off AZS UMK Consus PBDI zmierzy się z ekipą Muszkieterów z Nowej Soli, którzy zajęli drugie miejsce. Rywalizacja będzie toczyć się do dwóch wygranych, a pierwsze spotkanie torunianie rozegrają na wyjeździe.

AZS UMK Consus PBDI Toruń – Polonia Warszawa 54-71 (17-20, 14-19, 9-11, 14-21)

AZS : Kondraciuk 13, Malinowski 10, Derkowski 9, Murowicki 8, Przybyszewski 4, Bukowski 3, Tlałka 3, Bagaziński 2, Stolarek 2.

Elana Toruń – piłka nożna

Piłkarze Elany Toruń mieli w ten weekend rozegrać kolejny sparing przygotowujący ich do wiosennej rundy rewanżowej III ligi. Niestety mecz z Unią Solec Kujawski, zaplanowany na godzinę 12:00 w sobotę 8 marca nie odbył się, ponieważ rywale dzień przed spotkaniem poinformowali, iż nie przyjadą.

Pomimo starań zarządu toruńskiego klubu nie udało się znaleźć w tak krótkim czasie nowego sparingpartnera, dlatego zawodnicy Elany rozegrali jedynie wewnętrzną gierkę.

Mecz z Unią miał być ważnym wydarzeniem dla sztabu szkoleniowego, bowiem początek rundy wiosennej zbliża się wielkimi krokami. Swój pierwszy mecz o punkty po przerwie zimowej, torunianie zagrają już za pięć dni, na własnym stadionie. Rywalem będzie Nielba Wągrowiec.

MKS Axel Toruń – curling

Podczas eliminacji do mistrzostw Polski, które odbyły się w ostatni weekend, awans wywalczyły wszystkie trzy drużyny reprezentujące MKS Axel Toruń.

W rywalizacji mężczyzn toruński klub wystawił dwie drużyny, które pewnie awansowały do ogólnopolskich zawodów. Już po dwóch pierwszych kolejkach, w których nasi zawodnicy wygrali swoje mecze, było wiadomo, że będą mogli cieszyć się z końcowego sukcesu. Tak jak w przypadku drużyny dowodzonej przez Bartosza Dzikowskieg nie było to zaskoczenie, bowiem to brązowi medaliści zeszłorocznych mistrzostw Polski, tak dla ekipy Bartosza Jakubowskiego będzie to pierwsza walka o miano najlepszych w kraju.

Z bardzo dobrej strony pokazała się też toruńska drużyna kobiet. MKS Axel Toruń Coctail nie doznał żadnej porażki i pewnie awansował do finałów, które odbędą się w Cieszynie.