5 lutego na Wydziale Prawa i Administracji zainaugurowany został szczególny ogólnopolski projekt pod nazwą „Szkoła Wyborów”.  

– Czyli w ten sam dzień, w którym odbył się tegoroczny Światowy Dzień Wyborów, odbywający się w każdy pierwszy czwartek lutego. Inauguracja przebiegła jak najbardziej udanie. Poza ekspertami od polskiego prawa wyborczego i przedstawicielami administracji wyborczej zaprosiliśmy też przedstawicieli szkół średnich i gimnazjów, jako że to właśnie do nich jest kierowany nasz projekt. Mieliśmy też okazję po raz pierwszy gościć nowego przewodniczącego PKW, pana Wojciecha Hermelińskiego, oraz nową szefową Krajowego Biura Wyborczego, panią Beatę Tokaj. Dla uczniów obecnych na sali zorganizowaliśmy konkurs, w którym uczniowie mogli wygrać egzemplarze kodeksu wyborczego, oraz dodatkowe nagrody dla tych szkół, których uczniowie spisali się najlepiej – mówi nam Konrad Sadowski, członek Koła Naukowego Prawa Wyborczego „Elektor” UMK, organizatora projektu.

Przedsięwzięcie wspiera także Centrum Studiów Wyborczych UMK.

„Szkoła Wyborów” ma postać platformy edukacyjnej dostępnej pod adresem: www.szkolawyborow.umk.pl. Zgromadzono tam materiały kompleksowo omawiające zagadnienia z zakresu wyborów i prawa wyborczego. Atutem projektu będzie sposób przekazywania tych treści przy pomocy prezentacji multimedialnych czy filmów edukacyjnych. Postępy w nauce uczniowie będą mogli na bieżąco sprawdzać za pomocą testów on-line. 14 interaktywnych lekcji jest poświęconych takim zagadnieniom jak np.: aktywność obywatelska, demokracja, podstawowe zasady prawa wyborczego, partie polityczne, wybory do sejmu, senatu, wybory prezydenta RP, wybory do PE, wybory samorządowe, władza wykonawcza RP, władza sądownicza.

Jak przydatna tak podana wiedza może się okazać pokazały ostatnie wybory samorządowe, gdzie został oddany spory procent głosów nieważnych. „Szkoła Wyborów” wyjaśnia mechanizmy i procedury wyborcze w odniesieniu do poszczególnych organów władzy państwa. – Naszym projektem chcemy zwiększyć wśród młodych znajomość prawa wyborczego i poziom wiedzy o instytucjach państwowych, kształtować postawy obywatelskie, w tym przyczynić się do wzrostu frekwencji wyborczej w przyszłych wyborach. Ubolewamy nad tym, że na lekcjach wiedzy o społeczeństwie tak mało czasu poświęca się na edukację wyborczą, dlatego właśnie postanowiliśmy wyjść naprzeciw i sami przygotować odpowiednie materiały na lekcje w szkołach – objaśnia cele projektu członek „Elektora”.

Organizatorzy akcji położyli nacisk na praktyczne objaśnienie procesów i procedur wyborczych. W ten sposób zawiłe kwestie z zakresu prawa wyborczego nie tylko zostaną przedstawione w przystępny sposób, ale i zwiększą zainteresowanie młodych ludzi życiem społeczno-politycznym. Wszystkie materiały przeznaczone głównie dla uczniów, nauczycieli i studentów są całkowicie bezpłatne.

Były one przygotowywane pod okiem i przy czynnym udziale autorytetów z zakresu prawa wyborczego a także prawa konstytucyjnego. Byli to profesorowie prawa, politologii i socjologii z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Gdańskiego.

 Szkoła Wyborów na Facebooku.

[Fot. fanpage Szkoła Wyborów]