Mateusz Schalau z okazji stulecia polskiej niepodległości stworzył niezwykły projekt, dzięki któremu można poznać historię Torunia. I to z bardzo ciekawej perspektywy.

100 lat życia Torunia w 100 dni – miejsca i ich historia

Mateusz Schalau to doktorant studiów informatycznych, członek samorządu doktorantów UMK oraz były przewodniczący NZS UMK. Na swoim fanpage’u 3 sierpnia zainaugurował on niezwykły projekt „100 lat życia Torunia w 100 dni”. Od tego momentu każdego dnia aż do 11 listopada autor będzie prezentował grafiki z krótkimi informacjami o ważnych, ciekawych datach z życia Torunia. Nie będą to jednak tylko suche daty. Schalau chce swoim projektem otworzyć oczy torunian i osób związanych z tym miastem na miejsca, które mijają często nie znając ich historii.

Pewną kontrowersją może być dla niektórych fakt, że w 1918 r. Toruń nie znajdował się jeszcze w granicach Polski. Jak sam autor projekt mówi, postanowienia Traktatu Wersalskiego z 1919 r. mówiły o przyznaniu, powstałego w 1233 r., Torunia Polsce. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone spod zaboru pruskiego w 1920 r. W ten sposób Toruń stał się znów w pełni polski po 127 latach (w 1793 r. został wcielony do Prus podczas II zaboru Polski).

Oto przykłady informacyjnych grafik dotyczących ostatnich 100 lat życia Torunia zamieszczanych na stronie Mateusz Schalau – Człowiek z pasją:

Otwarcie wytwórni filmowej w Toruniu [fot. fanpage "Mateusz Schalau - człowiek z pasją"]

Otwarcie wytwórni filmowej w Toruniu [fot. fanpage „Mateusz Schalau – człowiek z pasją”]

Początek budowy toruńskiego Urzędu Wojewódzkiego [fot. fanpage "Mateusz Schalau - człowiek z pasją"]

Początek budowy toruńskiego Urzędu Wojewódzkiego [fot. fanpage „Mateusz Schalau – człowiek z pasją”]

38470333_411108082629230_6792571356505440256_n

Otwarcie Książnicy Kopernikańskiej [fot. fanpage „Mateusz Schalau – człowiek z pasją]

 

O czym dowiemy się niebawem?

Jak poinformował nas twórca akcji w najbliższych dniach na jego profilu pojawią się informacje o katastrofie lotniczej w Toruniu (18 sierpnia), otworzeniu mostu Piłsudskiego (19 sierpnia) i powstanie toruńskiego aeroklubu (20 sierpnia). Dzięki projektowi, niebędącemu stricte naukowym przedsięwzięciem, będziemy mieli szansę na łatwe i przyjemne poznanie toruńskiej historii.