Nie myślisz już o smutkach bo… Wciągasz melodii sztachy, witają ciebie Strachy na Lachy! Grabaż i koledzy to jedna z najlepszych ekip koncertowych w Polsce, o czym niedługo znów przekona się Toruń. W „Od Nowie” zespół zagra koncert promujący nowy album, !To!

Strachy Na Lachy występują od 2001 roku. Wówczas lider będącej u szczytu popularności punkrockowej Pidżamy Porno, Krzysztof „Grabaż” Grabowski wystąpił w Legnicy pod szyldem Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze. Towarzyszyli mu kolega z Pidżamy, gitarzysta Andrzej „Kozak” Kozakiewicz oraz przyjaciele z Piły – basista Longin „Lo” Bartkowiak i Mariusz „Maniek” Nalepa. Jednorazowy projekt szybko przerodził się w regularny zespół, który dla Grabaża, Kozaka i kolejnego „pidżamowca”, perkusistę Rafała „Kuzyna” Piotrowiaka stał się – po zawieszeniu działalności przez macierzystą grupę w 2007 roku – głównym muzycznym polem działalności.

Od 2003 roku Strachy Na Lachy wydali w barwach wytwórni SP Records sześć albumów studyjnych. Dwa z nich wypełniły covery – songów Jacka Kaczmarskiego (Autor z 2007) i polskich punkowych piosenek z lat 80. (Zakazane piosenki, 2008). Pozostałe to już w przeważającej mierze autorski materiał, będący eklektycznym miksem pozornie nieprzystających do siebie gatunków muzycznych – od world music spod znaku Manu Chao, poprzez folk miejski, reggae, ska, punk, na współczesnym indie rocku skończywszy. Z płyt Grabaż i Strachy Na Lachy (2004), Piła tango (2005), doDekafonia (2010) i ostatniej jak dotąd !To! (2013) pochodzi kilkanaście hitów, które święciły triumfy na Liście Przebojów Trójki. Takie utwory jak radosny Dzień dobry, kocham Cię, gniewny Żyję w kraju, prześmiewczy (I Can’t Get No) Gratisfaction czy hymn nie tylko mieszkańców tytułowego miasta Piła tango zna każdy fan rocka w tym kraju.

Supportem Strachów Na Lachy na toruńskim koncercie będzie songwriter Janek Samołyk, łączący w swej muzyce brytyjski rock alternatywny i poezję śpiewaną. Uznanie zyskały jego dwa albumy, Wrocław (Polskie Radio, 2010) i Problemy z wiernością (Polskie Radio, 2012).

Grabaż ze swoim zespołem wystąpią w Toruniu 10 listopada w SKPT „Od Nowa”. Bilety w cenie 35 zł (przedsprzedaż) i 40 zł (w dniu koncertu) można rezerwować tutaj.

(fot. Radosław Polak)