Co może powstać z połączenia współczesnego wzornictwa i tradycji rzemieślniczych? O tym opowie Lubomira Trojan – etnolożka zajmująca się projektami, których celem jest mariaż tych dwóch światów. Okazją do zajrzenia za kulisy pracy projektanta stanie się wykład „Dizajn u źródeł” w Galerii Sztuki Wozownia.

„Projekt dla …” to cykl wykładów o roli współczesnego dizajnu, organizowany od 2014 r. w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia. Spotkania poruszają zagadnienie dizajnu rozumianego szerzej niż projektowanie estetycznego wyglądu przedmiotów, mają zwrócić uwagę, że projektowanie to dużo szersza dziedzina, która jest obecna w naszym codziennym życiu.

Projektant oraz rzemieślnik/twórca ludowy pozornie są sobie odlegli, a we współczesnym społeczeństwie funkcjonują równolegle. Często nie rozumieją swoich wyborów i wyznawanych wartości, lecz gdy ich drogi się przetną, mają sobie wiele do zaoferowania. Centrum dizajnu i przedsiębiorczości, które od 11 lat działa na polsko-czeskim pograniczu jest Zamek Cieszyn. W regionie o bogatych tradycjach rzemieślniczych stara się eksplorować i odczytywać na nowo oba stykające się światy. Zamkowe wystawy, warsztaty i konferencje, innowacyjne procesy badawcze inspirują i pokazują, jak skutecznym narzędziem zmiany dla firm, instytucji publicznych i całych regionów jest dizajn. Dzięki zaproszeniu projektantów do współpracy z rzemieślnikami i ich zanurzeniu w nieznanych wcześniej światach beskidzkiej wełny, drewna, opolskiej sztuki ludowej czy tureckiego rzemiosła, powstały nowe produkty. Wszystkie wyrosły z tradycji, ale odpowiadają na potrzeby współczesnych odbiorców. Projektanci, „wędrując do źródeł”, odkrywali tradycyjne techniki i materiały. Co jednak równie ważne: poznawali ludzkie historie i opowieści, a także budowali wyjątkowe relacje. Ich efektem są zarówno ciekawe doświadczenia, jak i rynkowe produkty.

Lubomira Trojan – z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, od siedmiu lat związana z Zamkiem Cieszyn – regionalnym centrum dizajnu. Zajmuje się promocją wzornictwa jako narzędzia zmiany firm, regionów, instytucji samorządowych, łączy projektantów i przedsiębiorców. Specjalizuje się w projektowaniu usług i projektowaniu społecznym, a także w procesach mających na celu łączenie dizajnu z tradycją. Koordynatorka badań i działań warsztatowych związanych z innowacyjnym wykorzystaniem tradycyjnych wzorów kulturowych, materiałów oraz technik rzemieślniczych. Prowadzi warsztaty i zajęcia z zakresu projektowania usług i projektowania włączającego.

DATA: 2 czerwca (czwartek), godz. 18:00
MIEJSCE: Galeria Sztuki Wozownia
BILETY: wstęp wolny
SZCZEGÓŁY: strona wydarzenia

[Fot. materiały prasowe]